Borsa

Bloomberg’den pak güce 242 milyon dolarlık kaynak

Bloomberg, 2025 yılına kadar dünyanın kömür kapasitesinin dörtte birini kapatmaya yönelik global uğraşların bir modülü olarak 10 gelişmekte olan ülkede pak güce geçişi genişletmek ve hızlandırmak için 242 milyon dolar yardım sağlayacak.

Bloomberg Philantropies teşebbüsü Avrupa Birliği ve yedi ülkedeki mevcut güç geçiş uğraşlarına ek olarak Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Kenya, Mozambik, Nijerya, Pakistan, Güney Afrika, Türkiye ve Vietnam’da programlar ve iştirakler geliştiriyor.

Bloomberg Philantropies şimdiden ABD’deki kömür santrallerinin üçte ikisinden fazlasını, Avrupa’dakilerin ise yarısından fazlasını kapatmaya yardımcı oldu.

Bu fonlar sayesinde, pak güç potansiyeli olan 10 ülkeye yardım ederek, yeni kömür santralleri inşa edilmesini önlemek amaçlanıyor.

Bloomberg Philantropies Kurucusu ve BM Genel Sekreteri’nin İklim Aksiyonu Özel Elçisi Michael R. Bloomberg bahis hakkında yaptığı açıklamada “İklim krizine en az katkı sağlayan; ama en şiddetli formda etkilenecek olan gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyaya bu başarıyı yaymalıyız” formunda konuştu.

COP26’da 2025 yılına kadar kömür santrallerinin dörtte birini kapatma amacı belirlenmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.