Kripto Para

Bitcoin Tarihinde Bir Birinci: 8 Hafta Düşüşle Kapandı!

Dünyanın önde gelen kripto para ünitesi Bitcoin, tarihinde birinci sefer arka arda sekiz haftalık kayıp kaydetti. En büyük kripto para ünitesi Bitstamp borsasında gün içi en yüksek düzeyi olan 30.275 dolara ulaştı. Bununla birlikte, rekor kıran düşüş çizgisine son vermek için en yeterli kripto para ünitenin yüzde 4’lük bir yükseliş yaşaması gerekti. İşte detaylar…

Bitcoin 8 haftayı kayıpla kapattı

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Bitcoin, kıymetinin yaklaşık yüzde 36’sını kaybetti ve şu anda 30.000 dolar düzeyinin biraz üzerinde süreç görüyor. Bitcoin, olumsuz makro şartların ikili darbesinden ve Terra ekosisteminin patlamasından olumsuz etkilendi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçen hafta, dünyanın en büyük kripto para ünitesi, Aralık 2020’den bu yana en düşük düzey olan 25.401 dolara düştü.

Enflasyona karşı bir muhafaza olarak gösterilse de Bitcoin, yılın başından bu yana yüzde 35’in üzerinde düştü. Teknoloji payları üzere öbür riskli varlıklara nazaran düşük performans gösterdi. Hatta, Bitcoin’in Nasdaq 100 endeksi ile korelasyonu bu yılın başlarında tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. ABD’de sakinliğe ait artan tasaların, ABD pay senetleri bir ayı piyasasına girmeye hazır görünse bile, süratle yükselen enflasyonu düşürmeye kararlı olduğunu söyleyen bir FED ile çatıştığı ekonomik cephede fazla bir rahatlama olmadı.

Piyasa tabana vurdu mu?

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz kısa müddet evvel piyasa iştirakçilerini, pay senetlerinin ve kripto paranın tabana vurmasının daha fazla vakit alacağını tez ederek, piyasa hassaslığında keskin bir geri dönüş bekleme konusunda uyardı. Hatta Novogratz, önde gelen altcoin’lerin ilgili fiyat tepelerinden %70 daha düşebileceğini varsayım etti.

17 Mayıs’ta kripto “Korku ve Açgözlülük Endeksi”, Mart 2020’de meydana gelen pandemi kaynaklı çöküşten bu yana en düşük düzey olan 8/100’ü görerek 17 Mayıs’tan bu yana en düşük düzeye ulaştı.  Şu anda, piyasa kıymeti ile en büyük kripto para ünitesi, hafif bir sıçrama yaşayamıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.