Kripto Para

Bitcoin, SHIB, ADA ve DOGE Neden Çöküyor? Şimdi Ne Bekleniyor?

Bitcoin, Cardano, SHIB, DOGE gibi kripto para birimlerinin yer aldığı piyasasındaki mevcut volatiliteyi anlamak söz konusu olduğunda, düşüş eğilimine katkıda bulunan çeşitli faktörler söz konusu. Peki, sırada neler var? Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

BTC, SHIB, ADA gibi coin’lerin yer aldığı piyasa, volatilite ile karşı karşıya kaldı

Her şeyden önce, 21 Ocak Cuma, genellikle piyasada önemli miktarda oynaklıkla sonuçlanan opsiyonların sona erme tarihinin son günüydü.  O zamanki açık vadeli işlem sözleşmelerinin miktarına göre, Bitcoin’in (BTC) başlangıçta Perşembe akşamı Cuma gününe doğru deneyimlediği önemli fiyat oynaklığı ufuktaydı. Zincir üstü metrik platformu Glassnode’a göre, “Vadeli işlem piyasaları, 250.000 BTC’de kısa vadeli volatilite için bir katalizör olmaya devam ediyor.”

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim

Ayrıca yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin önümüzdeki günlerde genel olarak piyasaların fiyat hareketlerini etkileyip etkilemeyeceğini merak edecek.  Buna ek olarak, geçen hafta Rusya merkez bankası kripto para ticareti, madenciliği ve kullanımının yasa dışı olmasını önererek kripto paranın tamamen yasaklanması için çağrıda bulundu.

“Kripto Para Birimleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler” raporu, kripto para birimlerinin bireyler için paralarını ulusal ekonomiden çekmeleri için bir çıkış noktası sağladığını, çünkü paralarını zayıflatma ve düzenleyicinin optimal para politikalarını sürdürme işini daha zor hale getirme riskini taşıdığını belirtiyor. Sonuç olarak, hem Çin hem de Rusya kripto para birimlerini tamamen yasaklamaya karar verirse, vatandaşlarına bu özel sektöre girme fırsatı verilmeyen iki büyük ekonomi olacaklar.

Borsalar da kırmızıda

Nasdaq’ın da gösterdiği gibi, başka yerlerde hisse senedi piyasaları da bir gerilemeyle karşı karşıya; Nasdaq, son yükselişten anlık olarak toparlandıktan sonra, günün erken saatlerinde kısa bir toparlanmanın ardından Cuma günü yüzde 2.72 düşüşle haftayı negatif bölgede kapattı. İlginç bir şekilde, Nasdaq hisse senedi piyasasındaki mevcut duyarlılık, koronavirüs pandemisinin küresel piyasaları etkilemeye başladığı Mart 2020’de meydana gelen çöküşten daha zayıf.

Grafiklere bakıldığında, NASDAQ Composite’in gerçek fiyat hareketini temsil eden mavi çizgi ve şu anda piyasadaki gerçek korku ve düşüş eğilimini yansıtan kırmızı çizgi ile piyasanın son derece düşüş eğiliminde olduğu görülebilir. Ek olarak, Hulbert Nasdaq Duyarlılık Endeksi tarafından değerlendirilen genel duyguya bakıldığında, mevcut veri noktasının -%70 olduğunu belirtmek ilginçtir. Buna karşılık, Mart 2020 çöküşünde en düşük -%60 idi. Finansal analist Mark Hulbert, “Ayı eğilimi o kadar uç noktaya düştü ki, önemli bir borsa rallisini destekliyor,” ifadelerini kullandı.

Piyasalarda aşırı korku

NASDAQ hissiyatı ile birleştirildiğinde, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 22 Ocak Cumartesi itibariyle mevcut fiyat 35.404 dolar ile 13 puanda ve “Aşırı Korku” seviyesinde. Bununla birlikte, bu aşamada kripto piyasası düzeltmesinin ana akım medyada daha fazla yer almasıyla birlikte sosyal medya paniği arttıkça bu göstergenin düşebileceği düşünülüyor. Korku ve açgözlülük endeksi, diğer şeylerin yanı sıra volatilite, sosyal medya ve Google trendleri dahil olmak üzere çeşitli veri noktalarına ve toplu bir piyasa duyarlılığının değerlendirilmesini sağlayan bilgilere dayanmaktadır.

SHIB, BTC, DOGE’un yer aldığı kripto para piyasasının değeri bir günde 350 milyar doları sildi

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, kripto para piyasasındaki hızlı düşüş derinleşmeye devam ederken, değerlerinin yüz milyarlarca dolar düştüğünü gördü. Önceki gün %12,02’lik bir düşüşün ardından, kripto piyasa değeri 22 Ocak Cumartesi itibariyle 1,62 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Sonuç olarak, kripto para piyasa değeri tek bir günde 356 milyar dolar azalarak 1,98 trilyon dolardan 1,62 dolara düştü. Bu da 5 ayın en düşük seviyesi.

Grafiklerde Bitcoin’in düzeltme sırasında en yüksek hacmi yaşadığı görülüyor. Yine de, RSI’nin şu anda en düşük noktasında olduğu ve günlük bazda 2020 Mart’ındaki gerçek çöküşten bu yana en fazla aşırı satım yaptığı ve önceki en düşük noktalara Eylül 2019 ve Kasım 2018’deki hamleler sırasında ulaşıldığı da görülebilir.

Saylor ve Bukele Bitcoin’de yükselişini sürdürüyor

Bu arada, bu yılki kripto pazarındaki düşüş, bir dizi neden olduğunu düşünen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından inceleniyor. “Bence burada çok fazla dinamik var. Kripto ekosisteminin tamamına bakarsanız, bir dizi düzenleyici belirsizliğe, özellikle de stablecoin ve kriptoların menkul kıymet olup olmadıklarına ilişkin düzenleyici belirsizlik var,” dedi.

Saylor, özellikle Bill Miller gibi ünlü yatırımcıların portföylerinin önemli bir yüzdesini son zamanlarda amiral gemisi kripto para birimine tahsis ettiği gerçeği göz önüne alındığında, kurumlar için Bitcoin şimdi “harika bir giriş noktasında” diyor. Bitcoin değerindeki düşüşe rağmen, Michael Saylor firmasının 5 milyar dolarlık zulasını satma niyetinde değil. Aynı şekilde, El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, ülkenin “sadece 15 milyon dolara 410 Bitcoin aldığını” açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.