Kripto Para

Bitcoin Safiye ve Thodex Olayında Son Dakika Gelişmeleri!

Türkiye’nin kripto para tarihinde en büyük dolandırıcılıklarla tanınan “Bitcoin Safiye” ve Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer hakkında yeni gelişmeler yaşandı. İşte detaylar…

Bitcoin Safiye için mahkemeye itiraz

Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere, Bitcoin’i kullanarak yaklaşık 30 milyon liralık dolandırıcılık gerçekleştiren Safiye Gökçe Büyük ve Oğuzhan Büyük çifti için 135’er yılla tutuksuz yargı kararı verilmişti. Çiftin dolandırdığı mağdurlardan biri olan komşusu, mahkemeye itirazda bulundu ve çiftin tutuklu yargılanmasını talep etti. Afyon ve Kahramanmaraş’ta söz veren öteki mağdurlar ise davanın birleşmesini istedi.

Kendisini ekonomist ve broker olarak tanıtan Safiye Gökçe Büyük, yaklaşık 40 kişiyi dolandırarak milyonlarca dolarlık vurgun yaptı. Bunun akabinde 23 Ağustos 20192da ortadan kayboldu. Aydın’da 40 kişiyi 600 BTC ile dolandırdığı suçlamasıyla aranan Aziz, yaklaşık 3 ay sonra Bursa’da yakalandı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüce’nin 10 Mart 2020’de yurt dışına çıkış yasağı ve elektronik kelepçeyle hür bırakılmasını emretti. Çift hakkında dolandırıcılık hatasından 27 kere farklı başka 1 yıldan 5 yıla kadar toplam 135’er yıl mahpus cezası istendi. Bunun akabinde birinci duruşma sonrası mağdurlar, mahkemeye itiraz etti.

Mağdurlar, Yüce’nin birinci derece yakınlarının banka hesabı ve yurt dışı Bitcoin hesaplarının araştırılmasını talep ettiğini belirtti. Ayrıyeten evrakın ağır ceza mahkemesine gönderilmesi ve sanıkların tutuklu yargılanması gerektiğini düşünüyorlar.

Thodex davasında flaş karar

Hakkında çeşitli kabahatlerden 40.540 yıla kadar mahpus istenen Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer hakkında “Vergi Tarz Kanunu’na muhalefet” hatasından yeni bir dava açıldı ve mahkeme birinci kararını verdi. Özer hakkında, Vergi Kontrol Kurulu’na istediği evrakları teslim etmediği ve yıllar evvel vergi kaçırmaya başladığı gerekçesiyle ikinci bir dava açıldı. İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde üç yıla kadar mahpusu istenen Özer’in katılmadığı mahkemeye avukatları katıldı.

Avukatlar, “Müvekkilimiz şu an yurt dışındadır. Kırmızı bülten ile aranıyor. 2017 yılında şirket kurulmuş, 2021 yılında re’sen terk edilmiştir,” tabirlerini kullandı. Vergi konusunda, “Vergi Kontrol Kurulu’nun istediği evraklara ait istenilen tebligatın”, 2021 yılında, terkten sonra kayyum ile idare sırasında yapıldığını, bu nedenle Özer için beraat kararı verilmesini istediklerini belirttiler.

Avukatlar, “Vergi Kontrol Kurulu’nun istediği evraklara ait gönderdiği tebligat 2021 yılında terkten sonra kayyum ile yönetilmekteyken yapılmıştır. Hasebiyle zorlayıcı sebep hali mevcuttur. Derhal beraat kararı verilebilir. Sanık savunmasına gereksinim yok,” tabirlerini kullandı. Akabinde mahkeme, Özer’in dinlenmesine yönelik süreçlerin olumsuz sonucuna işaret ederek hakkında yakalama kararı çıkarttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.