Kripto Para

Bitcoin Pizza Günü Hakkında 7 Şaşırtan Gerçek!

22 Mayıs, kripto topluğu ortasında “Bitcoin Pizza Günü” olarak bilinir. Pekala bugün hakkında kimi gerçekleri biliyor muydunuz?

10.000 Bitcoin o sırada yalnızca 41 dolardı

10.000 BTC ile pizza satın alan Hanyecz, tam olarak 41 dolar harcadı. Sayılar doğruysa, satış anında BTC fiyatı kabaca 0,004 dolar.

Hanyecz siparişi için 4 gün beklemek zorunda kaldı

Hanyecz, sipariş için bir müddet bekledi. 18 Mayıs Salı günü kendisine pizza siparişi verebilecek birini bulmak için Bitcoin.org forumlarında yazdı. Siparişi 4 gün son verebildi.

10.000 BTC ile ikiden fazla pizza satın aldı

Lakin Hanyecz yalnızca iki pizza ile durmadı. Haziran ayında hududu zorlamaya çalıştı ve gönderisine muahedenin “ açık bir teklif ” olduğunu ekledi. 12 Haziran’da “Param olduğu sürece (genellikle bol ölçüde param var) bu pizzalardan 2 tanesi için her vakit 10.000 BTC takas edeceğim” diye yazdı. “İlgilenen varsa lütfen bana bildirin” diye ekledi.

Pizza siparişini veren Jercos sonunda Bitcoin’ini sattı

Pizza Günü tatili büyüdükçe, pizzayı Hanyecz’e sipariş eden Jeremy “Jercos” Sturdivant’ın tekrar ilgi odağı haline gelmesi uzun sürmedi. Satın alamdan beş yıl sonra, 2015’te “Bitcoin Who’s Who” isimli bir web sitesine tek röportajını verecekti. Sturdivant, o sırada “bir para ünitesinin harcanması gerektiğini” söyleyerek, mevcut HODLer’ların beklenen dehşetine, aldığı 10.000 BTC’nin toplamda yaklaşık 400 dolar pahasında olduklarında “hızlı bir formda iktisada geri döndüğünü” belirtti.

Bitcoin pizza günü başlarda kutlanmadı

Bitcoin Pizza Günü bugün yaygın olarak bilinirken, 2014’ten evvel rastgele bir kutlamayla ilgili kayıtlar azdır. 2013’ten evvel Bitcoin farkındalığı düşük olduğu için bu tarih önemsemiyordu.

Bitcoin pizza günü birinci “Bitcoin bayramı” değil

Pizza gününden daha evvel, 28 Nisan 2011 “Satoshi Kaybolma Günü” olarak ilan edildi. BTC Pizza Günü biraz daha erken gerçekleşmiş olsa da, büyük olasılıkla fiyat şimdi sahiden yükselmediği için tatil olması biraz vakit aldı.

Gerçek pizzaların fotoğraflarını hala görebilirsiniz

Milyonlarca dolarlık pizzaların gerçekte nasıl göründüğünü merak mı ediyorsunuz? Artık merak etmeyin. Yepyeni fotoğraflar aşağıdaki üzere.

Kriptokoin.com olarak hazırladığımız, BTC pizza günü hakkında detaylı bir makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.