Kripto Para

Bitcoin, 9. haftasını da ekside kapatırken yeni haftaya 30.000 dolarda başladı

Investing.com – Bitcoin (BTC), geçen haftayı yüzde 2,73 düşüşle 29,468 dolardan kapattı. Böylelikle Bitcoin’in düşüş trendi rekorunu yenileyerek 28 Mart haftasından bu yana üst üste 9. haftasını da ekside kapattığı görüldü. 

Yeni haftaya yüzde 5’e yakın kıymet artışıyla başlayan Bitcoin (BTC), geçen haftaki kayıplarını süratli biçimde telafi ederken sabah saatlerinde 30.600 dolar düzeyinde hareket ediyordu. 

Kripto para yorumcuları ortasında Bitcoin fiyatıyla ilgili karışık kestirimler devam ediyor. Lakin ortaya atılan son görüşler, son bir haftalık fiyat hareketlerine bağlı olarak Bitcoin’in ABD pay piyasalarıyla olan korelasyonu etrafında şekilleniyor.

Bitcoin ile ABD borsaları ortasındaki korelasyon bozuluyor mu? 

Son aylarda Bitcoin’in ABD’nin teknoloji payları yüklü endeksi Nasdaq ile olan korelasyonuna dikkat çekilmişti. Bitcoin’in geçen haftayı ekside kapatmasına rağmen Nasdaq borsasının haftayı yüzde 7 değerlenmeyle kapatması, akıllara korelasyonda negatif ayrışma mı oluyor sorusunu getirdi. 

ABD’nin enflasyonla çaba kapsamında faiz oranlarını artırarak sıkı para siyasetini benimsemesiyle düşüşe geçen riskli varlık piyasalarına ek olarak kripto para piyasalarında yaşanan Terra çöküşü, ek bir risk primi olarak eklendi. Bu durum Bitcoin piyasasını da etkileyerek uyumlu hareket ettiği ABD borsalarından daha sert düşmesine neden oldu.

Geçen hafta Nasdaq borsasının müspet kapanışının akabinde BTC’de düşüşün devam etmesi, iki varlık sınıfının ayrışmaya başladığına dair yorumların ortaya çıkmasına neden oldu. Öbür yandan Bitcoin’in ABD borsalarıyla olan bağlılığı, kripto para fiyatının istikametinin ABD süreç saatlerinde belirlenmesiyle de açıklandı. 

Yapılan araştırmalar, son vakitlerde daha çok ABD açılışına kadar yatay hareket eden Bitcoin’in ABD süreç saatlerinde satışa maruz kaldığını gösteriyor. Öbür yandan dolar endeksi de Bitcoin fiyat iddiası için tesirli araçlardan biri olarak kullanılıyor. DXY, 9 Mayıs haftasında 105 düzeyine kadar yükselirken tarihi bir tepe gördü. Birebir hafta BTC, Mayıs ayının en yüksek volatilitesine sahip olarak 31.320 dolarda haftalık kapanış görmeden evvel yüzde 22’ye ulaşan düşüşle 26.700 dolara kadar geriledi. 

Devam eden haftalarda DXY, tepe düzeyinden gerilerken Bitcoin, iç dinamiklerden kaynaklı düşüş ivmesine devam etmesine karşın şiddeti azaldı.

Bitcoin haftaya yükselişle başladı

Yeni duruma bakıldığında Bitcoin, haftaya süratli başlayarak geçen haftaki kayıplarının geri alınmasını sağlayan yüzde 5 oranında paha artışı gördü ve yine 30.000 dolar bandına adım attı. Bu hafta ABD borsalarında görülen müspet görünüme nazaran Bitcoin’de de bir toparlanma olup olmayacağı merak konusu olurken karamsar yorumcular, 12 Mayıs’taki taban düzeyin şimdi test edilmediğini söylüyor. 

Bitcoin’in önümüzdeki periyotlarda yükselişe geçebileceği niyetine sahip olanlar ise uzun vadeli yatırımcılarının varlıklarını elinde tutmaya devam etmesine ve son bir yılda büyük yatırımcı sayısının artmasına güveniyorlar. 

Mevcut durumda ise global ekonomik baskıların yanında ABD’nin enflasyonu denetim altına alma eforu için uyguladığı siyasetler, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları baskı altına almaya devam ediyor.

Müellif: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.