Borsa

BIST Kurumsal İdare Endeksi’nde en yüksek nota sahip birinci üç şirket Garanti BBVA, Aksa Akrilik ve Doğuş Otomotiv oldu

Türkiye Kurumsal İdare Derneği’nin (TKYD) artık klâsik hale gelen XII. Kurumsal İdare Ödülleri’ni kazananlar XIV. Milletlerarası Kurumsal İdare Zirve’sinde sahiplerini buldu. Bu yıl, beş ana kategoride altı şirket ve üç sivil toplum kuruluşu, 2021 yılında elde ettikleri kurumsal idare derecelendirme notları baz alınarak mükafata layık görüldü.

Ödül merasiminde konuşma yapan TKYD İdare Heyeti Lideri Dr. Tamer Latife, ‘TKYD olarak, kurumsal idarenin, şirketlere yol gösteren, kolaylaştırıcı ve şeffaflığı artırıcı bir düzenek olduğunu düşünüyoruz. Kurumsal idaresi benimseyen şirketleri, süreçleri hakkında tüm paydaşlarını ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere nizamlı olarak her yıl Kurumsal İdare Derecelendirmesi yapmaya davet ediyoruz. Bu anlayışın yaygınlaşmasına katkı sunan ve ödül alan tüm şirket ve STK’larımızı da kutluyoruz” dedi.

XII. Memleketler arası Kurumsal İdare Ödülleri’ne hak kazanan şirketlerin sıralaması ise şöyle,

BIST Kurumsal İdare Endeksi’nde “En Yüksek Kurumsal İdare Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş” kategorisinde Garanti BBVA (BME:BBVA) ve Aksa Akrilik (IS:AKSA) Kimya Sanayi., geçen yıl olduğu üzere birinci iki sıradaki yerini korudu. Listenin üçüncü sırası ise Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret’in oldu. Garanti BBVA bu mükafatın yanı sıra, ‘Yönetim Heyeti Kategorisinde En Yüksek Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş ‘sıralamasında da listenin tepesinde yer aldı.

Son 1 Yılda Notunu en çok artıran şirket Batıçim

Şirketlerin bir evvelki yıl elde ettikleri ‘kurumsal idare derecelendirme notlarının baz alındığı listede, ‘Kurumsal İdare Endeksinde Son Bir Yılda Notunu En Çok Artıran Şirket Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’ oldu.

Halka açık olmayan şirketler kategorisi

“En Yüksek Kurumsal İdare Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Şirket” kategorisindeki mükafatlar iki farklı kümede değerlendirildi. “Halka Açık Olmayan Gerçek Bölüm Şirketi” kategorisinde Sütaş, “Halka Açık Olmayan Finans Şirketi” kategorisinde ise Garanti BBVA Emeklilik birinci sıranın sahibi oldu.

STK’larda birinci sıra Darüşşafaka’nın

“En Yüksek Kurumsal İdare Derecelendirme Notuna Sahip Birinci 3 STK” kategorisinin doruğunda ise Darüşşafaka Cemiyeti yer aldı. Türkiye İç Kontrol Enstitüsü ikinci sırayı elde ederken, üçüncü sırada Moda Deniz Kulübü yer aldı.

-iDeal Haber Merkezi-

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.