Borsa

BIST 100, 2.400 puanın altında kalmaya devam ediyor

Investing.com – Borsa İstanbul’da bugün öğlen saatlerine kadar devam eden kısıtlı yükseliş yerini kapanışa gerçek satışa bıraktı. BIST 100 endeksi, 2.400 puan direncini kıracak kâfi alıcı hacminden eksik olarak yatay seyrini koruyor.

ABD borsaları ise güne ekside başladı. En sert düşüş teknoloji paylarının yüklü olduğu Nasdaq’da görülürken borsada açılıştan bu yana yüzde 4’e yakın düşüş görülüyor. Avrupa borsaları da ortalama 1,5 oranında düşüşle devam ediyor. 

ABD ve Avrupa borsalarındaki düşüşlere nispeten ayakta kalan Borsa İstanbul endeksi kapanışa gerçek yüzde 0,25 düşüşle 2.375 puan düzeyinde bulunuyordu. 

Gün içi süreçlerde holding, spor ve kolay metaller yüzde 0,5 civarında yükselişle düşük de olsa müspet ayrışan dallar oldu. 

Telekomünikasyon, perakende ticaret, bugün yüzde 1,5’in üzerinde kayıplar görürken bankalar, ulaştırma ve hizmet kesimi, kapanışa yanlışsız yüzde 1 kıymet kaybına sahipti. 

Günün en hareketli payları

Süreç hacmi bazında günün en faal payları, THY, Garanti BBVA (BME:BBVA), Şişecam (IS:SISE), Karsan (IS:KARSN) ve Hektaş (IS:HEKTS) olarak sıralandı. En etkin beş pay ortasında Hektaş, yüzde 5 paha artışıyla 29,7 TL fiyatına ulaşarak dikkat çeken paydı. 

Günün en çok kazandıran birinci 5 payı ise tavan fiyattan süreç gören Orçay, Yapı Kredi (IS:YKBNK) Koray, Jantsa, Polisan (IS:POLHO) ve Mazhar Şiddetli oldu.

Bugün yüzde 9 bedel kaybeden Selva Besin en çok kaybettiren pay senedi olurken Nurol GYO (-%8,6), Menderes Dokuma (-%6,7), Seyitler Kimya (-%5,4) ve Politeknik Metal (-%4,57) öbür en çok düşüş gören pay senetleri oldu. 

Müellif: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.