Kripto Para

Birçok Altın İddiası Çıkan İsim: Haziran’da Bunları Bekleyin!

Altın fiyatları Cuma günü yatay seyretti ve bir aydan uzun bir mühlet sonra haftalık bazda yükselişe geçti. ABD doları yirmi yılın en yüksek düzeyinden geriledi ve ABD ekonomik büyümesine ait artan tasalar, inançlı liman talebini canlandırdı. Bu sırada, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Haziran ayına dikkat çekti. İşte detaylar…

İslam Memiş, piyasaların dengelenme sürecinde olduğunu düşünüyor

Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere 2021’in son haftalarında yaşanan volatilitenin sonlanacağını iddia etmiş ve o vakitten beri pahalı metale yönelik yorumlarıyla gündeme gelen İslam Memiş, yeni yorumlarını aktardı. Uzman isim, bilhassa Haziran ayına dikkat çekti. Öncelikle kripto para piyasaları da dahil olmak üzere genel piyasadaki düşüşten bahseden Memiş, bunun gerisinde Merkez Bankası’nın baskılanmasıyla gelen dengelenme sürecinin olduğunu düşünüyor.

Kripto paraların, altın karşısında yükseliş yaşaması gerektiğini savunan isme nazaran bu baskı, ay sonuna kadar devam edebilir. Lakin Haziran ayında yaşanmasını beklediği reaksiyon yükselişleri nedeniyle kripto para piyasasını yeterli tarafta etkileyebileceği düşünülüyor.

Altın bundan sonraki süreçte nasıl hareket edecek?

Geçtiğimiz ay uzman, Mayıs ve Haziran aylarında kıymetli metal yükselişinin devam edeceğini düşündüğünü belirtmişti. Artık ise bu sürecin devamının Merkez Bankası’nın faiz kararına yönelik açıklamalarla şekilleneceği düşünülüyor. MB’nin piyasalara yönelik devreye girmesi durumunda, aşağı istikametli bir fiyat hareketinin görülebileceğini düşünen uzman isim, bu durumda dolarda 16 liranın kaydedilmesi gerektiğini belirtiyor.

Genel olarak dövizi değil, altın ve gümüşü yatırım aracı olarak değerlendirdiğini tabir eden İslam Memiş, “Getiriye bakmak lazım. Son 10-20 yıllık getirilere bakmak lazım, doların paha artışları bizi etkiliyor lakin yatırım aracı olarak nitelendirmiyorum doları,” sözlerini kullanıyor. Gram altının, yatırımcısına en fazla kazandıran yatırım aracı olarak devam ettiğini aktaran Memiş, Haziran ayında piyasada daha iç odaklı gelişmelerin yaşanabileceğini düşünüyor. Bunlara örnek olarak “yeni önlemlerin açıklanması, yeni atakların gelebilmesi, sıcak para akışının yükselmesi” üzere faktörleri gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.