Borsa

Biden’dan kritik tarife ve Tayvan açıklaması

Misyona geldiği Ocak 2021 sonrası birinci Asya cinsine çıkan ABD Lideri Joe Biden, Güney Kore’nin akabinde geldiği Tokyo’da temaslarda bulundu.

Biden, resmi ziyareti kapsamında geldiği Tokyo’da Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile Akasaka Sarayı’nda bir ortaya geldi.

Düzenlenecek “Japonya-ABD zirvesinin” basına açık kısmında konuşan Biden, Japon Başbakan Kişida’yı “iyi dost” olarak niteledi.

Biden konuşmasında evvelki lider Trump devrinde uygulamaya alınan Çin tarifelerinin kıymetlendirme altında olduğunu, ABD’ye dönüştü Hazine Bakanı Janet Yellen ile bu tarifelerin ele alınacağını söyledi.

Biden, “Tayvan’ı savunmaya istekli misiniz?” sorusuna da “Evet” cevabını verdi.

ABD’nin “müttefiki Japonya’nın savunmasına tam bağlı olduğunu” kaydeden Biden, “ABD-Japonya ittifakı Hint-Pasifik barış ve refahı için köşe taşıdır.” diye konuştu

İki ülkenin “bugün de gelecekte de zorlukları birlikte karşılayacağını” kaydeden Biden, Rusya’nın Ukrayna akınları karşısında Japonya’nın tavrından ötürü teşekkürlerini bildirdi.

Japon Başbakan da “sembol” olarak nitelediği ziyaretin, “ABD’nin Hint-Pasifik bölgesine ilgisini her kural altında güçlendireceğini gösterdiğini” söyledi.

Tokyo’da tanıtacağı IPEF’in değerine değinen Biden, bunun “bölgedeki öbür ülkelerle iş birliği ve Hint-Pasifik bölgesi halkına somut yararlar sağlayacağını” belirtti.

İmparator ile de bir ortaya geldi

ABD Lideri Joe Biden, Japonya İmparatoru Naruhito ile bir ortaya geldi.

Kamu yayıncısı NHK, Naruhito’nun Biden ile görüşmesinin yarım saat sürdüğünü duyurdu.

Beyaz Saray açıklamasında, görüşmenin “Amerikan halkı ismine selam iletilmesi ve Japonya-ABD münasebetlerinin gücünün vurgulanması” maksadı taşıdığı kaydedildi.

İmparatorluk İşleri Ajansına (Kunaicho) nazaran Aralık 2013’te, devrin Veliaht Prensi Naruhito ile Obama idaresinin Lider Yardımcısı Biden görüşmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.