Borsa

Biden, Powell ile görüşecek

ABD Lideri Joe Biden ve ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, ABD iktisadının ve global iktisadın durumunu görüşmek üzere 31 Mayıs’ta bir ortaya gelecek.

Açıklama Beyaz Saray tarafından yapıldı.

Fed Lideri Powell, son açıklamalarında iktisadın temeli için tehdit oluşturan enflasyondaki artışı durdurmak için faizleri ne kadar gerekiyorsa o kadar yükseltecekleri kelamını vermişti.

Powell, “Enflasyonun açık ve (bizi) ikna edici formda düştüğünü görmemiz gerekiyor. Bunu görene kadar devam edeceğiz. Şayet bunu görmezsek de, daha agresif atılımlarda bulunmayı kıymetlendirmek durumunda kalacağız” demişti.

Powell, “Fiyat istikrarını sağlamak ve bu istikrarı korumak zorunluluktur. Bunu sağlamamız gerekiyor zira fiyat istikrarı olmayan bir iktisadın hakikaten emekçiler, işletmeler ya da kimseye bir yararı olmuyor. (Fiyat istikrarı) nitekim iktisadın temeli” diye konuşmuştu.

Enlasyonu denetim altına almak üzere uygulanacak siyasetlerin ekonomik büyümede yavaşlatıcı ya da işsizliği artırıcı tesirlerine göz yumacakların söz eden Powell, fiyat artışlarının kapsamlı bir resesyon yaratmadan güç kaybedeceği “yollar” olduğunu belirtmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.