Borsa

BETAM: Kiralar artmaya devam ediyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) “Kiralık Konut Piyasası Görünümü: Mayıs 2022” notunu yayımladı.

Buna nazaran, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı Nisan ayında yüzde 182,7 olurken ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 48,5 TL’ye yükseldi.

Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 140, Ankara’da yüzde 133,9, İzmir’de ise yüzde 110,8 oldu. Enflasyondan arındırılmış kira fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük vilayette arttı.

Kiralık konut arzını ölçen kiralık ilan sayısı ise ülke genelinde, İstanbul’da ve Ankara’da düşerken, İzmir’de yükseldi. Bununla birlikte, kiralık ilanların ne kadarının kiralandığını gösteren kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı da geçen aya nazaran ülke genelinde ve üç büyük vilayette düştü. Kiralık ilanların ne kadar mühlet yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı hem ülke genelinde hem de üç büyük vilayette azaldı.

Antalya’da dörde katlandı

Nisan ayında yıllık ortalama kira artışı ülke genelinde yüzde 182,7 olurken, büyükşehirlerdeki cari kira artış suratları farklılık gösterdi. Geçen Antalya en yüksek artışın görüldüğü vilayet oldu.

Antalya’da kira fiyatı Mart ayına oranla yüzde 64,2 artarak, 47,1 TL’den 77,3 TL’ye çıktı. Buradaki kiralık metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı ise bir ayda yüzde 166,6’dan yüzde 329,3’e yükseldi. Farklı bir tabirle Nisan 2021’den Nisan 2022’ye Antalya’da ortalama kira 4 kattan fazla arttı. Bu artışın Türkiye ortalama kira artışını güçlü bir halde üst çektiği görüldü. En yüksek fiyat artışı görülen öteki vilayetler yüzde 145,7 ile Mersin, yüzde 140 ile İstanbul ve yüzde 133,9 ile de Ankara oldu.

Kiralanamaz oldu

Kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı üç büyük vilayette düştü. Bu oran Nisan ayında İstanbul’da 0,8 puan, Ankara’da 0,4 puan, İzmir’de ise 2,8 puan azaldı. Son datalara nazaran kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı İstanbul’da yüzde 26,2, Ankara’da yüzde 26, İzmir’de ise yüzde 19,8 oldu.

Gerçek kira artışında süratli yükseliş

Ülke genelinde TÜFE enflasyonundan arındırılmış (reel) kira fiyatlarının yıllık artış suratı ivmelenerek yükselmeye devam etti. Son bilgilere nazaran yıllık gerçek kira artış suratı geçen aya nazaran 27,6 puan artarak yüzde 66,3 oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.