Borsa

Best Buy, gelir maksadını düşürdükten sonra kıymet kaybetti

Müellif – Senad Karaahmetovic

Best Buy (NYSE:BBY) payları piyasa öncesinde yaklaşık %3 bedel kaybetti. Şirket, mali yıl için gelir amacını düşürdü.

BBY birinci çeyrek için düzeltilmiş pay başına çıkarının (EPS), bir yıl evvelki periyotta elde ettiği 2,23 dolara kıyasla 1,57 dolar olduğunu raporladı ve pay başına 1,60 dolarlık kestirimlerin altında kaldı. Geliri bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %8,5 düşüşle 10,65 milyar dolar olurken analistler 10,41 milyar dolar gelir raporlamasını bekliyordu.

Brüt marjı, bir yıl evvelki %23,3’e kıyasla %22,1 puan olarak %22,6 olan analist varsayımlarının altında kaldı. Best Buy, kurumsal karşılaştırılabilir satışlarda %9,44 düşüş beklentisine kıyasla %8’lik bir düşüş yaşandığını raporladı.

Milletlerarası karşılaştırılabilir satışlar birebir periyotta %1,4 düşüp yıldan yıla %27,8 artarken analistler %9,28’lik bir düşüş beklemişti. BBY, ABD’de karşılaştırılabilir satışlarda %8,5 düşüş ve yıldan yıla %37,9 artış olduğunu gösterdi. Beklenen ise %9,28 düşmüş olmasıydı.

Şirket, “Mart başında rehberliğimizi sunduğumuzdan beri makro şartlar berbatlaştı, bu da satışlarımızın beklentilerimizin bir ölçü altında kalmasına neden oldu.” dedi.

“Bu trendler ikinci çeyrekte de devam etti, bu nedenle yıllık satış ve kârlılık iddialarımızı revize ediyoruz.”

2023 mali yılı için BBY, 8,85-9,15 dolar olan bir evvelki maksat aralığına nazaran 8,40-9,00 dolar aralığında düzeltilmiş EPS beklerken analistlerin beklentisi 8,94 dolardı. Perakendeci, mali yıl için gelirinin, 49,3-50,8 milyar dolar olan evvelki gayesine ve 50,07 milyar dolar olan analist beklentilerine nazaran 48,3-49,9 milyar dolar aralığında geleceğini düşünüyor.

Kurumsal karşılaştırılabilir satışlarının, -%1 ila -%4 olan evvelki varsayıma kıyasla -%3 ila -%6 olması bekleniyor. Analistlere nazaran bu, -%2,55 olabilir.

Best Buy kısa mühlet evvel ismi pay başına 0,88 dolarlık yeni bir çeyreklik nakit temettüsünü onayladı.

Vital Knowledge analistleri, sonuçların beklenenden daha âlâ olduğunu söyledi. Kurucusu Adam Crisafulli, “Gerçek sayılar korkulduğu kadar berbat değil. Geçen hafta WMT/TGT, elektronik alanında BBY’nin işaret ettiğinden bile daha zayıf bir etraf sunuyordu.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.