Kripto Para

Başarılı Analist, Altın Piyasasını Yorumladı: Eksik Olan Zirve!

Altın, aralığa bağlı bir şekilde işlem görmeye devam ediyor, ancak son beş hafta içinde, altın fiyatları bu haftaların dördünde değer kazandı. Altın, dün ve bugün düşük işlem görse de, haftayı %0,6’lık ılımlı bir kazançla kapattı. Analist Gary Wagner’ın kendi anlatımıyla piyasalara bakışını ve değerlendirmesini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Altın fiyatı serisindeki eksik zirve ve enflasyon görünümü

Çoğunlukla, haftalık grafiğin gözünden altın işlemlerini art arda yükselen düşük seviyelerle gördük. Burada eksik olan, Haziran 2022’de altının 1.920 dolarla zirveye ulaştığı seriye dayanan bir dizi daha yüksek zirvedir.

Çoğunlukla, piyasa katılımcıları ve analistler, bu yıl üç veya dört faiz artırımı beklentisiyle çok daha agresif bir Federal Rezerv’i hesaba katıyor. Federal Rezerv’den yayınlanan bilgilere dayanan mevcut varsayım, her bir faiz artırımının %0,25 olacağı yönünde. Bu, eğer daha agresif para politikasıyla ilerlerlerse, tüm yıl boyunca oranları yalnızca %1 artıracakları ve 2022’nin sonunda politika faizinin %1 ile %1,25 arasında sabitleneceği anlamına geliyor.

Mevcut enflasyonist baskılarla ilgili olarak yakın zamanda yayınlanan verilerle, Ekonomik İstatistik Bürosu, analistlerin ve Amerikalıların bir süredir bildiklerini doğruladı. Bu da enflasyonist baskıların şimdi yıllık %7 ile daha yüksek seviyelere çıkmaya devam ettiğini gösterdi. Bu bizi Federal Rezerv’in karşı karşıya olduğu mevcut ikileme getiriyor. Federal Rezerv’in daha şahin veya agresif para politikası, enflasyonist baskıların mevcut yükselişini büyük ölçüde azaltamaz. Ben de dahil olmak üzere birçok analist, daha şahin bir tavırla olduğu gibi Federal Rezerv’in Para Politikasının tek başına mal ve hizmetlerin maliyeti üzerinde dramatik bir etkiye sahip olamayacağını kabul ediyor.

Enflasyonist baskıların azaldığını görmek için herhangi bir gerçek umut, Federal Rezerv’in para politikasının yanı sıra yönetimin eylemlerinin bir kombinasyonu yoluyla gerçekleştirilmesidir. Verilerin açıkça gösterdiği gibi, mevcut enflasyon seviyesi, ilk yıl boyunca bastırılan yüksek talebe ve özünde Mart 2020’de başlayan durgunluğun yarısına dayanıyor.

Pandeminin sonunda yeni bir normal nasıl görünecek?

Resesyonun ikinci yıl dönümüne yaklaşırken Birçok yönden küresel bir pandeminin doğrudan bir sonucu olan yeni Covid-19 virüsünü anlamaya çok daha yakınız. Ancak bu anlayış, virüsün kökünü kazıma konusunda gerçek bir tutuma sahip olmaktan çok uzak olduğumuzu gösterdi. Olan şu ki, orijinal virüs türünün mutasyonları veya varyantları tarafından oluşturulan yeni dalgalar dünya çapında ekonomilere zarar vermeye devam ederken, virüsün küresel bir etkisi oldu.

Pandeminin sonunda yeni bir normalin nasıl görüneceği sorusu, Covid-19 virüsünün basitçe var olmadığı bir zamanın veya bir zamanın olmayacağına dair gerçek olasılığı içeriyor gibi görünüyor. Bunun yerine, küresel vatandaşların sağlık kuruluşlarının ve ülkelerin, varyantların ortaya çıktıkça hızla yayılmasıyla başa çıkmak için daha etkili önlemler öğrenecekleri muhtemel görünüyor. Bu, şu anda yeni normali deneyimlediğimiz ve pandemi öncesi günlerden bildiğimiz gibi hayatın asla tamamen geri dönemeyeceği anlamına gelebilir. Bu nedenle insanlar bu sorunla günlük yaşamlarına devam edecek ve buna uyum sağlamayı öğrenecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.