Borsa

Bakan Nebati: Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını sağlayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye İştirak Bankaları Birliğinin (TKBB) 21. Olağan Genel Şurasına katılarak enflasyon başta olmak üzere iktisattaki gelişmelere ait açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tüm dünya, son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Örneğin İspanya’da üretici fiyat artışları bir buçuk yıl içinde yıllık bazda negatif düzeylerden yüzde 40’ın üzerine ulaşmış vaziyette.

Mevcut global aksiliklere karşın ülkemiz büyümeye devam ediyor. Öncü göstergeler bu yılın birinci çeyreğinde güçlü ve istikrarlı büyüme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

İhracatta her ay yeni rekorlara imza atıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 23,4 milyar dolarlık ihracat ile tüm vakitlerin aylık ihracat rekorunu kırdık. Bu ayda güç hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda.

“Enflasyonda devlet-millet kucaklaşması ile adımlar atacağız”

Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor ve daha da değerlisi bunu gerçekleştirirken organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor.

Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını önümüzdeki devirde bir arada sağlayacağız.

Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.