Borsa

Bakan Kurum’dan kira açıklaması

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan kira fiyatları düzenlemesine ait açıklama geldi.

Bakan Kurum, “Kira fiyatlarını bir düzenleme altına alacak çalışmayı bir hafta 10 gün içerisinde tamamlayıp milletimizle paylaşacağız.” dedi.

Bakan Kurum, Güngören Gençosman Mahallesindeki kentsel dönüşüm projesi temel atma merasimi sonrası basın mensuplarının kira artışlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Kovid-19 salgını süreciyle birlikte konut ve kiralarda yaşanan fiyat artışlarını yakinen takip ettiklerini aktaran Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini lisana getirdi.

Bakan Kurum, yürütülen çalışma kapsamında vatandaşları enflasyona ezdirmeyeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Gerek kira artışlarının takibi noktasında gerekse bedelleri noktasında çalışmalar yapıyoruz. Yakın vakitte Sayın Cumhurbaşkanımız yapılacak düzenlemeleri milletimizle paylaşacaktır. Mevzuat diyor ki, kira artış oranı enflasyon oranını geçemez. Kira bedelleri de rayiç bedelleri konutlarda 20’de 1’ini, ticari ünitelerde de 15’te 1’ini geçemez. Bu mevzuda hassas bir çalışma yürütüyoruz. Kira fiyatlarını bir düzenleme altına alacak çalışmayı bir hafta 10 gün içerisinde tamamlayıp milletimizle paylaşacağız.”

Kimse mağdur olmayacak

Fahiş kira artışlarıyla ilgili uygulanacak cezai yaptırımlar ve kira fiyatlarının tekrar düşürülmesine ait yöneltilen soruyu da yanıtlayan Kurum, fırsatçılığa müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Bakan Kurum, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Biz ne fırsatçılığa ne stokçuluğa müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Burada durumu bir fırsat görüp de kira artış oranının üzerinde artış kelam konusu. Bununla ilgili türel süreci ilgili bakanlıklarımız aslında takip ediyor. Düzenlemede bunlarla ilgili de çalışacağız. Biz ne konut sahibini ne de kiracıyı mağdur etmeyecek bir düzenleme yapacağız. Fırsatçılığa da asla müsaade etmeyeceğiz. En kısa vakitte çalışma tamamlanacak. Fahiş artışları da birebir takip ediyoruz. Bu artışları yapanlarla ve konut fiyatlarıyla ilgili kontrollerimiz devam ediyor. Vatandaşımız müsterih olsun. Biz toplumsal konut yapmaya da devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.