Alt Coinler

Aylar Öncesinden Bu İsim, LUNA’nın Sıfıra Gideceğini Bildi!

O denli görünüyor ki LUNA olayı uzun mühlet konuşulmaya devam edecek. Ayrıyeten, bugünlerde geçmişe bakıp birtakım ihtarların haklılığı onaylanıyor. Adeta, Gabriel Garcia Marquez’in “Kırmızı Pazartesi”si yaşanıyor. Kendine ilişkin bir algoritmik stablecoin’i de bulunan, bir merkezi olmayan tertip olan MakerDAO kurucusunun, UST’nin sağlam bir Ponzi olduğu için sıfıra gideceği konusunda ikazda bulunduğu ortaya çıktı.

LUNA çöküşü gündemden bir türlü düşmüyor

TerraUSD (UST) ve LUNA dahil olmak üzere TerraForm Labs ekosistem token’lerinin kripto para piyasasının başlangıcından bu yana en yıkıcı düşüşlerden birini yaşadığı artık herkesin bildiği ve konuştuğu bir fenomen haline geldi.

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere UST’nin ABD dolarına karşı çıpasını kaybetmesiyle LUNA, stablecoin’ini takip etti ve nerdeyse sıfırlandı. Bu çöküş, tokenlerin yatırımcılarını büyük ölçüde etkiledi. Birçok kripto para uzmanı, Terra tokenlerinin yakın çöküşü hakkında ihtarda bulunurken, birçok yatırımcı, bedelini ödedikleri için bu ihtarları dikkate almadı.

MakerDAO kurucusu, Ocak ayında UST ve LUNA alarmını çalmış

MakerDAO’nun CEO’su ve kurucusu Rune Christensen, 4 Ocak 2022’de yatırımcıları UST stablecoin’in yanı sıra Magic Internet Money’nin (MIM) sağlam ponziler (dolandırıcılık şeması) olduğu konusunda uyardı.

Christensen’e nazaran, insanların UST ve MIM’e yaptıkları yatırımlardan büyük kârlar elde etmelerine karşın, dijital para üniteleri onlara entegre edilmiş hakikat esnekliğe sahip değildi. Tokenlerdeki esneklik eksikliğinin ikiliyi varlıkların fiyatını sıfıra indirebilecek olağandışı oynaklığa maruz bırakacağını da kelamlarına ekledi.

Christensen’in paylaşımının akabinde beklendiği üzere, TerraForm Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon, projesi UST’yi savunmaya geldi ve “Çoktan öldün sanıyordum” üzere sert ve alaycı bir üslupla yanıt verdi:

Bu ortada, hem MIM hem de UST’nin, kripto topluluğunun projeye yatırım yaparak pasif gelir elde etmesi için bir fırsat sunan ortak bir özelliği olduğunu belirtelim.

Kevin Zhou, UST yatırımcılarını tekrar uyardı

Geçen hafta, insanları Terra’ya yatırım yapmaktan kaçınmaları konusunda uyaran Galois Capital’den Kevin Zhou, Terra’nın Anchor Yield programı yatırımcılarına ödenen yüksek yatırım getirisi nedeniyle UST’nin çöktüğünü belirtiyor.

Zhou, yatırımcıların fonlarını Anchor Protocol’e yatırarak yaklaşık %20 kazandığı için, Terra grubunun projeye daha fazla insanın yatırım yapması nedeniyle faiz ödeyemediğini söylüyor. Terra sistemini Ponzi olarak da nitelendiren Zhou, yatırımcıların Terra grubu tarafından sifonlandığını kaydediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.