Kripto Para

Avrupa’nın ‘1 numaralı’ para otoritesinden kripto çıkışı

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, kripto para ünitelerinin “hiçbir şeye dayanmadığını”; riskleri anlamayan, her şeyi kaybedebilecek ve büyük hayal kırıklığına uğrayabilecek beşerler için telaşlı olduğunu, bu yüzden bu piyasanın düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Hollanda televizyonuna konuşan Lagarde, önümüzdeki dört yıl içinde meyvelerini vermeye başlayabilecek olan AMB’nin dijital euro projesi ile çelişen açıklamalarında kriptonun bedeline kuşkuyla yaklaştığını söyledi.

Bu açıklamalar, dijital para üniteleri Bitcoin ve Ether’in geçen yılın tepesine nazaran %50 düştüğü ve kripto paraların değerli bir dalgalanma yaşadığı bir devirde geldi. Lagarde, “Benim şahsi değerlendirmem, hiçbir kıymeti olmadığı, hiçbir şeye dayanmadığı, bir güvenlik çapası olarak hareket edecek hiçbir temel varlık olmadığı yönünde” dedi.

AMB Lideri çıkarılması halinde dijital euronun ise farklı olacağını belirtti. Kendisinin olmasa da oğlunun kripto yatırımları olduğunu belirten Lagarde, oğlunun “özgür bir adam” olduğunu söz etti.

Öteki birtakım AMB yetkilileri de bu bahiste telaşlarını lisana getiriyorlar. AMB İdare Konseyi üyesi Fabio Panettanisan ayında kripto varlıkların “yeni bir Yırtıcı Batı yarattığını” ve 2008’deki yüksek faizli mortgage kriziyle paralellik gösterdiğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.