Borsa

Avrupa borsaları global riskleri tekrar hatırlatan datalar üzerine düşüş yaşadı

Müellif – Geoffrey Smith

Investing.com – Çin ve ABD’den gelen ve global büyümenin risk altında olduğunu hatırlatan bilgiler, Pazartesi günkü ralliye süratli bir son verirken Avrupa borsaları düşüş yaşadı.

Snapchat’in ana şirketi Snap’in (NYSE:SNAP) hayal kırıklığı yaratan sonuçları, Pazartesi günü açıklanan ve kâfi bulunmayarak hüsrana uğratan Çin’in teşvik paketiyle birlikte risk hissiyatını baskılayarak tüm kıtada genel düşüşlere yol açtı.

STOXX 600 endeksi 2,9 puan düşüşle 432,74 puana geriledi. DAX %1,0 azalırken CAC 40 %1,3 ve FTSE 100 %0,8 kıymet kaybetti.

Fransa’daki düşük performans, Insee’nin Mayıs ayı iş itimadı endeksinde beklentilerin ötesinde yaşanan düşüşle başladı ve flaş imalat ve hizmet satın alma müdürleri endeksinde (PMI) de beklenenden daha büyük düşüşler yaşanmasıyla devam etti.

Fransa’nın bilakis Almanya’nın bileşik PMI okuması, Ukrayna’daki savaştan bu yana birinci sefer artarak 54,0 puana düşüş beklentilerine kıyasla 54,6 puana yükseldi. Fakat bu, S&P Global’in Euro Bölgesi’ndeki faaliyetin bu ay bütünüyle yavaşlamış olabileceği istikametinde öngörüde bulunmasına mahzur olamadı. Bölgenin flaş bileşik PMI verisi ise Mart ayında 55,8 puan iken 54,9 puana geriledi.

Yüksek güç fiyatları ve Çin’in COVID-19’a karşı sıfır tolerans siyasetinin tesiriyle tedarik zincirlerinde artan meseleler nedeniyle global bir gerileme yaşanacağına dair endişelere karşın bu sayılar iktisadın hâlâ genişleme bölgesinde olduğuna işaret ediyor. Sıfır tolerans siyaseti, Çin’in son teşvik paketinin karamsar bir biçimde yine değerlendirmesinin ana nedeni oldu. Kurumlar vergisinde büyük indirimlerin de olduğu önlemlerin açıklanmasıyla Çin piyasalarındaki birinci coşku, kısa müddette, yetkililerin eş vakitli olarak insanların hareket etmesini ve tüketmesini kısıtlamak için ellerinden gelenin en düzgününü yapması halinde bu teşviklerin pek tesir göstermeyeceği gerçeğinin anlaşılmasına yol açtı.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, Pazartesi günkü açıklamasında bankanın, halihazırda -%0,5 olan mevduat faizini en az sıfıra yükselteceğinin sinyalini verdikten sonra Avrupa borsaları üzerindeki daha yüksek faiz oranları gölgesi büyüyor. Salı günü Bloomberg’e konuşan Lagarde, birçok analist bunun mümkün olmadığını düşünse de Temmuz ayında 50 puanlık bir faiz artırımına kapı açtı.

Snap’in Pazartesi günü paylaştığı zayıf güncellemenin yarattığı düşüş ortamında Publicis (EPA:PUBP) %2,0 kıymet kaybetti. Toplumsal medya şirketinin görünümü, reklam kümelerini rahatlatan pek haber içermiyordu. Bu gelişme teknoloji ve büyüme paylarını de orantısız bir formda vurdu: online moda zinciri Zalando (ETR:ZALG) ve yemek teslimat kümesi HelloFresh (ETR:HFGG) %5 civarı düşüşle DAX endeksinin en makûs performanslarından oldu. Amsterdam’da Just Eat Takeaway (AS:TKWY) %5,6 paha kaybetti.

İngiltere’de Barclays (LON:BARC), planlanan pay geri alımlarının devam edeceğini söyleyerek yapılandırılmış tahvil biçiminde çok fazla borç ihraç etmenin yarattığı utancı ortadan kaldırdı ve payları %2,3 artış yaşadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.