Kripto Para

Avrupa Birliği, 2023 Yılında CBDC Testini Başlatabilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticisi Fabio Panetta, AB’nin 2023 yılında CBDC testlerine başlayabileceğini söyledi.

İtalyan ekonomist ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) İdare Şurası üyesi Fabio Panetta, İrlanda Ulusal Koleji’nde katıldığı bir konferansta, ECB’nin 2026 yılına kadar tam manasıyla işleyen bir dijital avro için çalıştığını lisana getirdi.

Panetta’ya nazaran ECB, dijital avronun başlatılması için şu anda hazırlık etabında yer alıyor. Basamak 2023 yılının sonlarında tamamlanacak ve CBDC kamuya açık hale gelmeden evvel 3 yıl boyunca test edilecek.

İtalyan ekonomist, dijital avronun tüm AB üyeleri içerisinde yasal ödeme aracı olarak kullanılmasının Avrupa iktisadını destekleyebileceğini söyledi. Ek olarak ECB’nin reklam kampanyalarıyla dijital avro kullanımıyla teşvik edebileceğini de lisana getirdi.

Paneta, şu anda nakit ile ödeme oranının sırf %20 olmasına rağmen, nakit paranın kullanılmaya da devam edeceğini belirtti.

“Nakit paranın kullanılabilir durumda kalmasını sağlayacağız. Lakin mevcut eğilim devam ettiği takdirde, tüketicilerin dijital ödeme araçlarına yönelmesiyle birlikte nakit paranın merkezi rolünü kaybettiği bir gelecekle de karşı karşıya kalabiliriz”

Panetta’ya nazaran dijital avro, fiat paraya olan inancın korunmasında da ön ayak olabilir.

“Merkez bankası tarafından verilen dijital para, herkesin dijital ödemeler için kamu parasını kullanmasını sağlayacaktır. Kamu faydasına tasarlanmış sağlam, emniyetli bir ödeme aracı olacaktır. Ayrıyeten şimdiye kadar bize çok yeterli hizmet eden hükümran parayı da koruyacaktır”

Panetta son olarak stablercoin’lerin savunmasız olduğunu ve rastgele bir vakitte paraya çevrilme garantisinin bulunmadığını söyledi. Bu örneği verirken, büyük bir çöküş yaşayan UST’yi kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.