Borsa

Artan enflasyon Avrupa borsalarını baskı altına aldı

Muharrir – Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü Avrupa borsaları düşüş yaşayarak haftanın müspet ivmesini koruyamadı. İngiltere’de artan enflasyon faiz artırımları ve yavaşlayan büyümeyle ilgili kaygıları artırdı.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 %0,1 bedel kaybetti.

Çarşamba günü İngiltere’den gelen bilgiler, Nisan ayında TÜFE’nin yıllık %0,9 ile 40 yılın doruğunu gördüğünü gösterdi. Aylık olarak da %2,5 ile 1991’den beri gördüğü en büyük aylık artışı yaşadı.

Hanehalkının elektrik ve gaz fiyatlarındaki üst hudut, Ukrayna’daki savaşın toptan satış fiyatlarında yol açtığı sert yükselişi yansıtacak biçimde düzenlendiğinden bu büyük artışlar büyük oranda bekleniyordu. Lakin bu, resesyon riski artmasına karşın İngiltere Merkez Bankasının (BoE), para siyasetini sıkılaştırmaya devam etmek zorunda kalacağını gösteriyor.

Geçen hafta Yönetici Yardımcısı Dave Ramsden, merkez bankasının artan fiyatları denetim altına almak için faizleri daha fazla artırmak zorunda kalacağını söyledi ve İngiltere’nin on yıllardır gördüğü en makus enflasyon krizinin, büsbütün bitmesi için daha çok vakte gereksinim olabilir.

Euro Bölgesi’nden gelen benzeri datalar seansın ilerleyen saatlerinde paylaşılacak ve Nisan ayında yıllık enflasyonun %7,5’e yükselmiş olması bekleniyor. Bu da Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yazın faizlerde 25 puanlık artış yapma mümkünlüğünü artırabilir.

Salı günü ECB İdare Kurulu Üyesi Klaas Knot, kendisi Temmuz ayında çeyrek puanlık bir artırımı desteklese de enflasyon riskleri kötüleştiği takdirde yarım puanlık bir faiz artışı mümkünlüğünü öne süren birinci Avrupalı yetkili oldu.

Kurumsal bölümde ABN AMRO (AS:ABNd) %9 düşüş gösterdi. Hollandalı banka, birinci çeyrekte net kârı piyasa beklentilerinin üzerinde gelmiş olmasına karşın Ukrayna’daki savaşın işini etkileyebileceği konusunda uyardı.

Premier Foods (LON:PFD) %5,8 paha kazandı. Besin üreticisi, artan maliyetleri karşılamak için fiyatları artırmayı düşündüğünü söylerken yıllık kâr beklentilerini aştı ve temettü ödemelerini %20 yükseltti.

Siemens Gamesa (BME:SGREN) %11 artış yaşadı. Siemens Energy (ETR:ENR1n), rüzgar türbini üreten şirkette şimdi edinmediği kalan üçte biri almak için teklif hazırladığını teyit etti.

Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. Çin’in nihayet karantinalardan kurtulma umudu var.

Çin’in ana finans merkezi Şanghay, üçüncü günde de yeni hadise bildirmedi ve altı haftadır devam eden karantinayı bitirme planlarını açıkladı.

Amerikan Petrol Enstitüsü bilgileri, 17 Mayıs haftasında stoklarda 2,4 milyon varillik beklenmeyen bir düşüş yaşandığını gösterdi.

Yatırımcılar artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesi datalarını bekliyor.

WTI %1,6 artışla 111,39 dolar olurken Brent %1,2 yükselerek 113,26 dolardan süreç gördü.

Son olarak altın vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 1.814,15 dolar olurken EUR/USD %0,3 azalarak 1,0515’ten alıcı buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.