Borsa

Ar-Ge ve teknolojide vergi teşvikinin detayları belirlendi 

Ar-Ge merkezleri ile teknoloji geliştirme bölgeleri çalışanına gelir vergisi stopaj teşvikinin ayrıntıları belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanan “5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme Ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bildiride, Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile teknoloji geliştirme bölgeleri dışında çalışılan mühletlerin, gelir vergisi teşviki kapsamına alınması tarafında yapılan düzenlemelere yönelik detaylı açıklama ve örneklere yer verildi.

Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan Ar-Ge, tasarım ve takviye işçisinin merkez yahut bölge içinde çalıştıkları müddet kadar dışarıda geçirdikleri mühletler için teşvikten faydalanılabilecek.

Örneğin bir Ar-Ge, tasarım ve dayanak çalışanının aylık çalışma mühleti olan 180 saatin yarısını (90 saatini) merkez yahut bölge içinde, yarısını (90 saatini) merkez yahut bölge dışında çalışarak geçirmesi durumunda, fiyatının tamamı teşvike mevzu edilecek.

İşçinin yarısının merkezde çalışması kâfi

Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan işçinin yarısının merkez/bölge içinde, yarısının merkez/bölge dışında çalışması durumunda tüm işçinin fiyatları teşvik kapsamında olacak.

Örneğin 100 Ar-Ge, tasarım ve dayanak çalışanı bulunan bir firmanın, 50 işçisinin merkez/bölge içinde çalışması durumunda 100 işçinin tamamının fiyatları teşvike mevzu edilecek.

Tatil ve yıllık müsaade mühletleri de teşvik kapsamında

Tam vakitli olarak merkezde çalışan bir çalışanın, hak kazanılmış hafta tatili yahut hafta sonları çalışılmayan işletmelerde hafta sonları ile tatil günlerinde çalışmaması ve yıllık fiyatlı müsaadesini kullanması durumunda bu mühletlere isabet eden fiyatlar de teşvik kapsamında olacak.

Ar-Ge yahut tasarım merkezleri ile bölge alanı dışında gerçekleştirilmesi uygun bulunan zarurî faaliyetlere ait müddetler, Ar-Ge yahut tasarım işçisinden yüksek lisans yapanlar için 1,5 yılı, doktora yapanlar için 2 yılı geçmemek üzere merkez yahut bölge dışında geçirdiği mühletler, Ar-Ge ve yenilik alanında haftalık 8 saati aşmamak kaydıyla ders verilmesi ve mentorlük yapılması suretiyle merkez dışında geçirilen müddetler teşvik kapsamında olduğundan, bu müddetlerde merkez ve bölge içinde çalışılmış kabul edilecek.

Bildiri, 12 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.