Borsa

Apple: BofA, ‘birçok müspet etken’ nedeniyle %40 artış öngörüyor

Muharrir – Senad Karaahmetovic

BofA analisti Wamsi Mohan, Apple (NASDAQ:AAPL) için ‘satın al’ derecesini ve pay başına 200 dolarlık fiyat amacını yineledi.

Analist, kullanıcı artışı, ASP ve şurası sisteme girişin artması üzere hem donanım hem hizmet alanında, Cupertino merkezli devin kısa mühlet evvelki düşüşünün akabinde toparlanmasına yardımcı olabilecek birtakım olumlu etkenler olduğunu düşünüyor.

Son datalar, Global Apple Mağazası gelirinin 30 Nisan’a kadarki devirde yıldan yıla %7 artarak 2,6 milyar dolara yükseldiğini, toplam indirmelerin %5 ve ASP’nin %1,7 arttığını gösterdi. Büyüme oranı bu yılın mali ikinci çeyreğindeki gelir artışının %6 üzerinde.

Sırf Nisan ayında Global Apple Mağazası cirosu, Mart ayındaki yıllık %7’ye kıyasla %8 arttı ve uygulama indirme sayısı %2 olan Mart’a nazaran %6 artış yaşadı.

Çin de uygulama mağazasının gelir büyümesinde ivmelenme yaşıyor.

Mohan, müşterilere yazdığı yazısında “Çin’in oyun segmentinin geliri bu yılın mali üçüncü çeyreğinde yıllık %13 artarken oyun indirmeleri %19 artış yaşadı. Nisan ayında Çin hükümeti, yeni oyun lisansları için dokuz ay süren yasağını kaldırarak 45 oyunu onayladı. Düzenleyicilerin bir nebze olumlu duruşu ve Çin’de devam eden karantinalar göz önüne alındığında mali ikinci yarı yılda Çin Apple Mağazası’ndaki büyümenin üst istikametli potansiyel taşıdığını düşünüyoruz.” dedi.

Analist, toplam Apple Hizmetleri’nin gelirinde üçüncü mali çeyrekte yıllık %12 artış olacağını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.