Kripto Para

Analistler: Altın Haftanın Geri Kalanında Bu Seviyelere Düşebilir!

Kötümser ABD ekonomik verilerinin ve küresel borsalardaki genel düşüşün ardından erken kazanımlarından vazgeçen altın, Salı günü düşüşle kapasa da bugün yazının yazıldığı sıralarda %1,30 artışlar 1.830 direncini kırdı ve 1.836 dolara ulaştı. Bununla birlikte haftalık projeksiyonda altının 1.800 dolara doğru yol alabileceğini düşünen analistler de var.

“Altın fiyatının 1.800 dolar seviyesini test edeceğine inanıyoruz”

Ploutus Capital Advisors baş piyasa stratejisti James Hatzigiannis, verdiği bir demeçte, altın fiyatının, tahvil faizlerinin üç yıldır ilk kez pozitife yakın olduğu ABD ve Almanya’da yükselen tahvil faizlerinin etkisiyle düştüğünü belirtiyor:

Yükselen bir dolar ve artan faiz kombinasyonu altını çekici olmaktan çıkarıyor.

James Hatzigiannis, yine de fiyatların, hayal kırıklığı yaratan Empire State İmalat verilerinin yayınlanmasından sonra güzel bir yükseliş gördüğünü kaydediyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın yatırımcıları, son haftalarda, enflasyonla ilgili endişeleri ve emtianın fiyatlanmakta olduğu ABD dolarındaki hareketleri yakından takip ediyor. Yatırımcılar, enflasyondaki bir artışın, fiyat baskılarıyla mücadele eden Federal Rezerv’i bu yıl en az üç kez faiz oranlarını artırmaya sevk edeceğini bekliyor. James Hatzigiannis, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İleriye baktığımızda, İngiltere, Kanada ve Avrupa’dan bu hafta dikkat edeceğimiz önemli enflasyon rakamları ve ayrıca ABD konut talebi verileri var. Altının bu hafta 1.800 dolar seviyesini test edeceğine inanıyoruz. enflasyon endişelerinin artacağını, faiz oranlarının artmasına ve doların güçlenmesine neden olacağını ve bunun da diğer güvenli liman varlıklarını daha çekici hale getireceğini düşündüğümüz için genel fikir birliğimiz bu hafta için olumsuz.

Insignia Consultants’tan Chintan Karnani ise, tahvil faizlerindeki ve ABD doları endeksindeki (DXY) değişikliklerin gelecek haftaki Federal Rezerv para politikası toplantısına kadar altın fiyatını etkilemeye devam edeceğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.