Borsa

AMB Üyesi Visco: Faiz artışı için Temmuz ‘belki’ hakikat vakittir

Birebir vakitte İtalya Merkez Bankası Lideri olan ve İdare Kurulu’nun güvercin isimlerinden biri olan Visco Bloomberg Televizyonuna verdiği mülakatta gelecek aylarda faiz artışı olacağını ve artışların kademeli olacağını bildirdi.

Haziran ayının varlık alım programını bitirmek için erken olacağını söyleyen Visco “Program bittikten sonra harekete geçeceğiz. Bu da Temmuz olabilir” değerlendirmesini yaptı.

AMB yetkilileri rekor yüksek seyreden enflasyon konusunda alarma geçerken Temmuz ayında faiz artışına dair güçlü sinyaller gelmeye devam ediyor. AMB üyesi Klaas Knot enflasyon kötüleşirse 50 baz puanlık artışın da masada olacağını belirtmişti. Başka bir İdare Kurulu Üyesi Martins Kazaks bankanın enflasyon riskleri nedeniyle Temmuz ayında birinci faiz artışını yapabileceği iletisi vermişti.

Visco 2014’ten bu yana negatif bölgede olan mevduat faizine dair “Artık negatif alandan çıkabileceğimizi düşünüyorum. Kademeli faiz artışıyla piyasada harekete neden olmadan artış yapmamız manasına gelecek” diye konuştu.

Para piyasalarında da bankanın Temmuz’a kadar 34 baz puan, yıl sonuna kadar 4 çeyrek puan faiz artırması fiyatlanıyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon geçen ay yıllık bazda yüzde 7.4 ile tüm vakitlerin doruğuna yükselmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.