Borsa

“AMB süratle negatif faiz bölgesinden çıkmalı”

Finlandiya Merkez Bankası Lideri Olli Rehn’a nazaran Avrupa Merkez Bankası (AMB) Guvernörler Konseyi üyeleri ortasında faiz oranlarının negatif düzeylerden süratle çıkması gerektiği konusunda fikir birliği mevcut.

Rehn, Helsinki’de yaptığı bir konuşmada bu yolla enflasyon beklentilerinin kalıcı olmasının önüne geçmeyi amaçlandığını kaydetti.

“Benim görüşüme nazaran siyaset faizleri için negatif bölgeden süratle çıkmamız ve para siyasetini olağanlaştırma sürecine kademeli olarak devam etmemiz gerekiyor” diyen Rehn, “Bu görüşümde yalnız değilim, Avrupa Merkez Bankası İdare Konseyi ve Guvernörler Kurulu’ndaki pek çok meslektaşım da birebir kanıyı paylaşıyor” tabirlerini kullandı.

Rekor enflasyon oranlarıyla karşılaşan AMB yetkilileri Temmuz ayında bir faiz artışı yapılması görüşünde birleşirken gerçekleşmesi halinde böylesi bir atılım son 10 sene içinde bir birinci olacak. Piyasalar şu anda eksi yüzde 0,5 olan faiz oranlarının yıl bitmeden sıfırın üstüne çıkacağını fiyatlamaya başladı.

“Enflasyon beklentilerinin denetimden çıkmasına müsaade vermek fiyat istikrarına çok önemli ziyan verebilir” diyen Rehn, “Bu, şu anda para siyasetinin rotasını belirlemede en değerli olarak öne çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.