Borsa

AMB Başekonomisti’nden faiz artışında ‘kademeli’ yaklaşım

Lane bir İspanyol gazetesine verdiği demeçte Temmuz ve Eylül ayı toplantılarında 25’er baz puanlık faiz artışlarının gösterge niteliğinde artırım suratı olacağını söyledi.

Lane “Şu anki durum değerlendirmemizde orta vadeli enflasyon görünümünün yüzde 2 amacıyla uyumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle normalleşmede kademeli yaklaşım uygun olur” değerlendirmesini yaptı.

Euro Bölgesi’nde bu hafta açıklanacak enflasyon verisi, para siyasetinde ne kadar agresif olunacağını da belirleyebilir.

Bloomberg’in anketine nazaran Salı günü açıklanacak enflasyon verisinin yıllık yüzde 7.8 ile yeni rekor kırması bekleniyor.

Roma’daki Luis Üniversitesi Profesörü Giorgio di Giorgio açıklanacak olan sayıların faiz artışlarının suratını belirleyeceği için çok kıymetli olacağını söyledi.

Kimi AMB yetkilileri daha yüksek süratte faiz artışının bir seçenek olduğunu belirtirken kimileri ise kademeli artışların uygun olacağını belirtiyor.

Bundesbank Lideri Joachim Nagel yıl sonuna kadar en az 3 faiz artışını savunurken Fransız mevkidaşı Francois Villeroy de Galhau şu anda 50 baz puanlık faiz artışı konusunda bir uzlaşı olmadığını belirtmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.