Kripto Para

Altın’ın Kritik Ataklarını Bilen İsim: Cuma Gününe Kadar…

Dün 1.800 doların altına inerek 1.794 dolar düzeylerini görmüş olan ons altın, yazım sırasında 1.828 dolara kadar yükselmiş durumda. Şu anda ons altın 1.827 dolardan el değiştirirken, gram altının pahası de 931 lirayı buldu. Bu sırada, altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasaya yönelik değerlendirmelerini aktardı. İşte detaylar…

Piyasadaki son gelişmeler nasıl yorumlanıyor?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyon bilgileri, beklenenlerin üzerinde geldi. Bu durum, piyasalarda geri çekilmeye sebep oldu. ABD Doları Endeksi ise daha büyük rekorlar kırdı. Enflasyonun yüksek gelmesi, FED’in daha agresif faiz artırımı yapacağına ve ekonomiyi resesyona sürükleyeceğine yönelik niyetlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Dünya çapında yeni tip koronavirüsün gündeme gelmesi ve Rusya-Ukrayna savaşı üzere faktörlerle bir arada yatırımcılar riskli varlıklardan kaçma eğilimindeydi. Bu nedenle stoklarda sert düşüş, dolarda ise yüksek talep görüldü.

Lakin bu hafta, ons altın bir nebze de olsa toparlanmış üzere görünüyor. Ons altının pahası 1.800 doların üzerine çıkmayı başardı. dolar 20 yılın tepe düzeylerini görmeye devam ederken inançlı liman arayan yatırımcılar tahvillere yöneliyor.

İslam Memiş, altın için Cuma gününe dikkat çekti

Üstte bahsettiğimiz genel duruma yönelik yorumlarda bulunan İslam Memiş, döviz ve gram bazında emtia fiyatlarında televizyonda gördüğümüz sayıların geçerli olmadığını tekrarlıyor. “Dolar bedel artışına ve güçlü duruşuna devam ediyor. Dolar endeksinin yükselmesi bizim üzere ülkelerde dolar kurunu yükselten faktörler ortasında. Kıymet artışının yıl sonuna kadar devam edeceğinin işaretini veriyor. 15,50 olan dolar/TL kuru Kapalıçarşı piyasasında 15,58 lira. Gram altın fiyatı ise ekranda 900, hür piyasada 920 liraya alıcı buluyor,” sözlerini kullanıyor.

Öte yandan, ons altında bugüne kadar yaşanan gerilemeden bahsederek önemli bir baskılanma olduğunu aktarıyor. İslam Memiş, bugünkü yükselişi beklediğini ise aşağıdaki sözlerle açıkladı ve ayrıyeten Cuma gününe dikkat çekti:

Yarından itibaren dolar endeksinde Cuma gününe kadar gerileme, dolar tarafında gerileme, altının ons fiyatında üst istikametli ataklar bekliyorum. Yani doların karşısında hangi enstrümanlar varsa üst taraflı ataklar bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.