Borsa

Altında gözler ekonomik göstergelerde

Altın, yükselen enflasyon ve yavaşlayan büyüme kaygılarının inançlı varlık talebini artırmasıyla Mart başından beri en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirmesi sonrası yeni haftanın birinci süreçlerinde hudutlu da olsa artışını sürdürdü.

Spot altının onsu 1.858 doları test etti.

Spot altın, global Borsalarda üst üste yedi haftadır düşüş yaşanmasının riskli varlıklara olan talebi düşürmesiyle geçtiğimiz hafta yüzde 1,9 kıymet kazanmıştı.

Pahalı metal, S&P 500’ün ayı piyasasına giriş sinyalleri vermesi ve zayıflayan dolarla birlikte güçlü ekonomik vakitlerde sahip olduğu kıymet kazanma aracı rolünü tekrar kazandı.

Piyasa, Salı günü yayımlanacak büyük iktisatların Mayıs ayına ait imalat satın alma yöneticileri endeksini (PMI) bekleyecek. PMI’lar ile birlikte pandemi kaynaklı tedarik dertlerinin yaşanan enflasyonla şokuyla ne kadar bütünleştiğini şirket bazında daha net bir tablo ortaya çıkması bekleniyor.

Yatırımcıların dikkatlerinin üstünde olacağı bir öbür alan ise Çin’de devam eden ve büyük kentlerde kapanmalara neden olarak tedarik zincirlerinde sorunlara yol açarak büyümenin yavaşlamasına neden olan Kovid-19 krizi olacak.

Şangay, kenti kısımlara ayırarak farklı risk düzeylerine nazaran kısıtlamalar uygulayacağını belirtirken Pekin’de yetkililere olaylarda sıçrama yaşandığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.