Borsa

Altında dikkatler Fed’in favori verisinde

Altın, Fed’in son bildirilerinin beklenenden daha az şahin olmasına karşın yatırımcıların ABD iktisadının resesyona girerek bedelli metalin inançlı varlık cazibesini azaltacağı telaşıyla yatay seyrini sürdürdü.

1.850 dolardan süreç görmeye başlayan altının onsu 1.858 doları test etti.

ABD GSYH’sı beklenenden süratli bir halde daralırken, Fed’in son toplantısının tutanaklarında daha yumuşak bir tona sahip olması bedelli metalin takviye görmesine neden oldu.

Yeniden de ABD Borsalarının evvelki gün toparlanması sonrası risk algısının olumlu istikamette uygunlaşması altın için olumsuz bir bir faktör olarak öne çıkıyor.

Altın enflasyona karşı âlâ bir hedge aracı olarak görülürken Fed New York tarafından Perşembe günü yayımlanan bir rapor ABD’de tüketicilerin hala mevcut enfasyonist şokların süreksiz olduğuna ve uzun vadede fiyat artışlarının düşük ve istikrarlı kalacağını düşündüğünü gösterdi.

Fed’in ehemmiyetle takip ettiği enflasyon verisi fiyat baskılarının kalıcı olup olmayacağına dair izlenim verecek.

“Fed enflasyonu dizginlemek ismine daha zayıf bir ekonomik büyüme görmeyi göze almış üzere görünüyor lakin altın yatırımcıları bu blöfü görecek biçimde durum alıyorlar” diyen Guardian Gold Australia İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Eğer ABD iktisadı yüksek oranlarla zayıflama emareleri gösterirse Fed’in daha güvercin bir duruşa geçişini görebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.