Borsa

Altında dar bant hareketi

Altın, dört günlük yükselişin akabinde yatırımcıların öteki finansal piyasalardaki risk iştahını ve sıkılaşan para siyasetini fiyatlandırmasıyla yatay seyretti.

Birinci süreçlerde altının onsu 1.849-1.857 dolar ortasında süreç gördü.

Spot altın, doların gerilemesiyle iki haftanın tepesine yakın süreç görürken Salı günü Asya ve ABD’deki Borsaların aşağı taraflı seyretmesiyle risk iştahı kırılganlığını koruyor. Yeniden de altının yükselişi artan tahvil getirileri ve yüksek kredi faizleri nedeniyle hudutlu kaldı.

Fed Kansas City Lideri Esther George Pazartesi günü yaptığı açıklamada Fed’in büyük ihtimalle Ağustos ayına dek faizleri yüzde 2’ye çıkaracağını, sonrasındaki sıkılaşma yol haritasının ise enflasyonun ne kadar süratli soğuyacağına bağlı olduğunu kaydetti. Başka yandan Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde da bankanın Temmuz ayında faiz artırımına başlamasının mümkün olduğunu ve eksi faiz bölgesinden Eylül ayında çıkabileceğini söyledi.

Sakinliğe dair kaygılar inançlı varlıklara olan talebi desteklese de ABD Lideri Joe Biden ve IMF Lideri Kristalina Georgieva ekonomik krizin kapıda olduğu savına karşı çıkıyorlar.

Çin’de hükümet, işletmeleri desteklemek ve Kovid-19 kaynaklı kapanmalardan etkilenen talebi tekrar canlandırmak için daha geniş tedbirleri içeren bir takviye paketi açıkladı. Ekonomistler ise ülkenin açıkladığı siyasetlerin büyümeye ölçülebilir bir takviye sağlayacağından kuşkularını lisana getirirken UBS Group ve JPMorgan Chase de Çin’in ekonomik büyümesi için varsayımlarını aşağı istikametli revize ettiler.

“Dolardaki zayıflamanın artması ve ekonomik büyümenin yavaşlamasına dair tasalara altının desteklenmesine neden oluyor” diyen ABC Refinery Global Kurumsal Piyasalar Yöneticisi Nicholas Frappell, “Altın son düşüşte kritik dayanak noktalarında tutundu fakat sonrasında yaşanan yükselişin sonuncu olduğuna dair net bir emare olmadığını da aklımızda tutmamız gerekiyor. 1.855 dolar üstünde bir kapanış 1.892 düzeyine ilerlenmesi için daha fazla inanç verir” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.