Borsa

Altında büyüme ve enflasyon dayanağı

Altın, ekonomik büyüme ve yüksek enflasyona dair telaşların inançlı varlıklara olan talebi desteklemesiyle son beş hafta içinde birinci haftalık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Spot altın, bu hafta global çapta pay senetlerinin arka arda yedinci haftayı da düşüşle kapatmaya hazırlanmasıyla kırılganlaşan risk iştahı sonrası yüzde 1,6 paha kazandı. Çin’in kritik kıymete sahip uzun periyotlu kredi oranlarını rekor oranda düşürmesiyle piyasalara takviye misyonu gördü.

Kansas City Fed Lideri Esther George Perşembe günü yaptığı açıklamada Fed’in yüksek enflasyonu dizginlemek gayesiyle tekraren faizleri artırmaya devam edeceğini belirttiğini hasebiyle piyasalarda yaşanan düşüşün sürpriz olmadığını kaydetti.

George, pay senedi piyasasının sıkıntı bir hafta geçirdiğini kabul ederken Fed’in şahin tonunu yumuşatacak istikamette bir gayret göstermedi.

“Borsalarda yaşanan dalgalanmalar sırasında birinci inançlı kaçış dolara gerçekleşerek yükselmesine neden oldu lakin bundan sonra fonların gerçek enflasyon hedge aracı olan altına kaymasıyla yaşanan kıymet kaybının bir kısmının geri alınmasını bekliyorum” diyen Guardian Gold Australia İş Geliştirme Müdürü John Feeney, “Artık 1800 dolar düzeyinde ikna edici halde tutunabildiğimize nazaran altının yakın vadede 1900 dolara yanlışsız ilerleyeceğini düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

Spot altın 1.846 doları test etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.