Kripto Para

Altın’da 1. Çeyrekte Neler Olacak? “Bu Seviyeye Odaklanın”

Pepperstone’a göre, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın adaylık ifadesinin bir fiyat rallisini tetiklemesinden sonra altın alanında iyimserlik var. Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston’a göre şimdi izlenmesi gereken kilit seviye 1.830 dolar ve altın boğaları artık ilk çeyreğin değerli metal için neler getirebileceği konusunda umutlu. Chris Weston’un Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının piyasalara yansımalarına ilişkin değerlendirmelerini ve tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“ABD reel faizlerinde makul bir düşüş, altın boğaları için yeşil bir ışıktır”

Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık, İskan ve Kentsel İşler Komitesi önünde ifade vermesiyle altın yeni günlük zirvelerine tırmandı. Şubat ayı Comex altın vadeli işlemleri, gün için %1,25 artışla 1.821,20 dolardan işlem görüyordu. Jerome Powell daha önce olduğu gibi şahin görünse de, piyasalar ileriye dönük para politikasını sıkılaştırırken Fed’in ne kadar esnek olduğuna dair bir fikir edindi. Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Jerome Powell, beklenen Fed faiz artırımları etrafında piyasa fiyatlarını gerçekten geri itmese de, piyasalarda kesinlikle bir rahatlama gördük. Fiyat baskılarıyla başa çıkmak söz konusu olduğunda, Fed’in değişen dinamiklerle başa çıkmak için kendilerine maksimum esneklik ve opsiyonellik tanıdığı, öte yandan belirli bir yolda sıkışıp kaldıkları inancını ortadan kaldırmaya çalıştığı fikrini doğrulamış gibi hissediyor.

Emtialar, özellikle altın ve petrol, ABD doları endeksi (DXY) düşerken Jerome Powell’ın yorumlarından destek aldı ve bu durum sarı metal için önemli bir yükseliş işareti oldu. “Dolar evrensel olarak her yerde satıldı” diyen Chris Weston, bunun özellikle ham petrolün yükseldiği ve şimdi Kasım’ın en yüksek seviyesi olan 86 doları gördüğü emtia işlemlerini artırdığını ve petro para birimleri için tam bir döngüyü sağlam hareketlere beslediğini belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

ABD dolarının zayıflığı sırasında ABD reel faizlerinde makul bir düşüş, genellikle altın boğaları için yeşil bir ışıktır ve sarı metali yükseltir. Burada 1.830 dolarlık dalgalanmayı izliyoruz.

ABD’den Çarşamba günkü enflasyon verileri, ABD doları için sırada ne olacağını belirlemede önemli bir rol oynayacaktı ve ABD tüketici fiyat endeksi Aralık ayında, piyasa konsensüs tahminleri doğrultusunda yıllık bazda %7 artış kaydetti. Altın piyasası bu kış birçok yanlış başlangıç ​​yaptı, ancak Weston bu sefer bazı olumlu işaretler görüyor:

Tahvil getirilerindeki son artışın üstesinden gelmeyi başaran sarı metalden gerçekten etkilendim ve bu, altın boğalarının 1. çeyrekte daha iyi zaman geçirebileceğine dair bir hikaye anlatıyor olabilir.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasında neler ön plandaydı?

İfadesi sırasında Jerome Powell, enflasyonu kontrol altına almayı vaat ederken ABD ekonomisi ve istihdamı konusunda iyimserdi. Bu doğrultuda Fed Başkanı, “Bu yıl işgücü piyasasının hızla toparlandığı ve enflasyonun %2’nin oldukça üzerinde olduğu bir ekonomi görüyoruz. Bu bize, ekonominin pandemi ile başa çıkmak için uyguladığımız son derece uyumlu politikalara artık ihtiyaç duymadığını veya istemediğini söylüyor. Ama normale giden uzun bir yol var” ifadelerini kullandı.

Ancak Jerome Powell, Fed’in çok fazla sıkılaştırmaya zorlanması durumunda bir resesyonun mümkün olabileceği konusunda da uyardı ve “Enflasyon çok kalıcı hale gelirse, bu çok daha sıkı para politikasına yol açacak ve bu da bir durgunluğa yol açabilir” diye ekledi. Politika normalleşmesinden bahsederken Jerome Powell, mütevazi kalmanın önemini vurguladı. “Mart ayında varlık alımlarını sonlandıracağız. Faiz artıracağız. Ve bu yıl bir noktada, bilanço ikinci turunu başlatacağız” diyen Fed Başkanı, şu ifadelerle devam etti:

Komite zamanlama konusunda herhangi bir karar vermedi. Bu konuda mütevazi olmamız gerekiyor. Büyüme ve potansiyel olarak enflasyon üzerinde her iki tarafta da riskler var. Ekonomide neler olup bittiğine dikkat etmek ve yıl boyunca uyum sağlamaya istekli olmak zorunda kalacağız.

Son olarak Jerome Powell, Fed’in bilançosunu küçültmenin bu sefer daha erken ve daha hızlı olabileceğini belirtirken, “Bu sefer daha erken ve biraz daha hızlı hareket etme yeteneğine sahip olacağız. Yakında bununla ilgili daha fazla netlik gelecek. Ocak toplantısında bunu tartışacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.