Borsa

Altına resesyon freni

Altın, beş günlük yükselişin akabinde ABD’de sakinlik tasalarının artması ve agresif sıkılaşma siyasetinin inançlı varlıklara olan talebi zayıflatmasıyla yatay seyrediyor.

Sabah saatlerinde spot altın 1.868 dolar düzeyini gördü.

Spot altın, doların bir gün evvel bir ayın en düşük bedeline yakın düzeylere gerilemesi ve tahvil getirilerinin hayal kırıklığı yaratan iktisat bilgileriyle düşmesi sonrası iki haftanın en yüksek düzeyinden süreç görüyor.

Nisan ayında yeni mesken satışları beklenenin üzerinde düşerken, maliyetlerin artması ve servis sağlayıcılardaki yüksek satış fiyatlarının talebi zayıflatması sonrası iş aktivitesi Mayıs başında dört ayın en düşük düzeyine geriledi.

Fed bu ay faizleri 50 baz puan artırırken, Fed Lideri Jerome Powell 40 yılın en yüksek enflasyonunu dizginlemek için Haziran ve Temmuz ayı için de emsal büyüklükte artışlar yapabileceklerinin işaretini vermişti.

Tekrar de Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic faiz artışlarının Eylül ayında durdurulabileceğini söylemesi sonrası meslektaşlarına dikkatli biçimde ilerlenmesi gerektiği ihtarında bulunmuştu.

Öteki yandan yatırımcıları riskli konumlardan uzak durmaya iterek altının cazibesini artıracak belirsizlikler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Kuzey Kore Çarşamba günü, ABD Lideri Joe Biden’ın Japonya ve Güney Kore ziyaretini tamamlamasından birkaç saat sonra en az üç kuşkulu balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Ünlü milyarder George Soros Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Avrupa’yı dengesizleştirdiğini ve yeni bir dünya savaşının başlamasına neden olabileceği ikazında bulundu.

“Wall Street’te kaygı duvarları büyümeye devam ederken altını durdurmak mümkün olmayabilir” diyen Oanda Corp. Kıdemli Piyasa Analisti, “Enflasyonist baskıların sürdüğü, Çin’deki Kovid-19 durumunun büyük bir bilinmez olarak kalmaya devam ettiği ve ABD’deki şirketlerin görünümleri düşürdüğü ortamda altının dayanak görmeye devam edeceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.