Kripto Para

Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Tutanakları Geldi!

Bitcoin ve altın yatırımcılarının odağındaki 3-4 Mayıs 2022’de gerçekleştirilen Federal Open Market Committee (FOMC) toplantısının tutanakları yayımlandı. Yatırımcılar tutanaklardan Fed’in daha fazla agresifleşip agresifleşmeyeceğine dair ipuçları arıyor.

FOMC tutanaklarında faiz artışlarına devam deniyor

Komitenin nizamlı olarak planlanan her toplantısının tutanakları, siyaset kararının alındığı günden üç hafta sonra olağan olarak sunuluyor ve daha sonra Konseyin Yıllık Raporunda yayınlanıyor. Bu tutanaklarda yer alan ekonomik ve mali şartlara ait açıklamalar, sırf toplantı sırasında Komite’nin elinde bulunan bilgilere dayanıyor.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, FOMC 3-4 Mayıs 2022’de gerçekleştirilmiş ve 50 baz puanlık bir faiz artışına karar verilmişti. Toplantıdan sonra açıklama yapan Fed Lideri Jerome Powell, enflasyonla gayrette kararlı olacaklarının altını çizmiş, bununla birlikte iktisada ziyan vermemek için de itina göstereceklerini belirtmişti.

Bugün yayımlanan FOMC tutanaklarına nazaran, beklentiler doğrultusunda, birçok Fed üyesi Haziran ve Temmuz aylarında da faiz artırılmasını destekliyor. Klasik tabirlerle Fed üyeleri, enflasyon riskinin devam ettiğini ve kararlılıkla gayret edilmesini gerektiğini yineliyor. Değerli bir detay ise tüm üyelerin Fed bilançosunun küçülmesine, yani niceliksek sıkılaştırmaya (QT) dayanak vermesi. Ayrıyeten üyeler, Fed’in para siyasetinin süratli bir biçimde nötr bir duruma çekmesi gerektiği konusunda hemfikir.

Tutanaklar beklentilerden sapmayınca altın ve Bitcoin reaksiyon vermedi

Öte yandan gelecek toplantılardaki faiz artışının suratı konusunda şimdi bir netlik bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Lider Jerome Powell, 75 baz puanlık bir artışı reddetmiş ve 50’lik 2 adım daha atılabileceğini ima etmişti.

Açıklanan tutanaklar, beklentilerin haricinde daha şahin yahut daha güvercin halinde yorumlanmadığı için, şimdilik altın ve Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası sert bir reaksiyon vermedi. Yazının yazıldığı sıralarda TradingView bilgilerine nazaran spot altın fiyatları gün içinde gerilemiş olduğu 1.850 dolar düzeylerinde süreç görüyordu. Önder kripto Bitcoin ise, 30 bin doların altın çıkamadı ve CoinMarketCap bilgilerine nazaran son 2 saat içinde %1,10’luk artışla 29.635 dolardan el değiştiriyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.