Kripto Para

Altın Kâhini Mayıs, Haziran ve Temmuz Kestirimlerini Duyurdu!

Altın ticareti, ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinden gelen olumlu yorumların, dolar endeksinin düşüşünde ve ABD Hazine randımanlarında görülen bir ölçü istikrarın akabinde, iki haftanın yükseği yakınlarında daha yüksek bir aralıkta sabitlendi. Dolar, evvelki seansta bir ayın en düşük düzeyine düştükten sonra sakinleşti ve şu anda 102.20 düzeyi civarında seyrediyor. Bu sırada Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve gümüş yorumlarını aktardı.

Uzman altın için Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına dikkat çekti

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altında geçen haftadan itibaren yükseliş trendinin gözlemlendiğini ve bu nedenle satış yapanların ziyan edeceği bir periyotta olduğunu söylüyor. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında “beklemeye dayalı politika” izleyeceğini ve Temmuz’da tepe düzeylerin görüleceğini düşünüyor. Bilhassa Haziran ayında, Türkiye içi iktisada yönelik gelişmelerin öne çıkacağını düşünüyor.

Dolar kuruna da değinen İslam Memiş, kurun hür piyasada 16 düzeyini çoktan geçtiğini belirtiyor. “Euro/dolar paritesinin yükselmesine karşın dolar kuru yükseliyor. Üstte 17 TL düzeyini kıran euro/TL kuru olacak. Büyük bir ihtimalle sürpriz olmayacak. Euro/dolar paritesinin yükseleceğini söylemiştim,” tabirlerini kullanıyor.

İslam Memiş, altın fiyatlarının Temmuz ayında 1.000 lirayı aşacağı beklentisini söylerken “Nisan ayı ile final yapmamızdan itibaren Mayıs’ta yükseliş trendinin devam ettiğini” belirtiyor. 940 liralık direnç düzeyinin kırıldığını, artık 965 liranın kırılmasını beklediğini aktaran İslam Memiş, Temmuz’da 1.000 lira düzeyinin üzerinde bir sayıyla yolumuza devam edeceğimizi düşünüyor. Fakat Haziran’da bir mola verileceğini belirtiyor.

Piyasalar çökebilir mi?

İslam Memiş, altının ons kıymetine de değinerek 1.800-2.000 dolarlık aralık içinde tutulduğunu belirtti. 2.000 doların üzerine çıkılması durumunda insanların enflasyonu daha çok hissedeceğini ve finansal piyasaların çökeceğini belirtiyor. Öte yandan 1.800 doların altına düşülmesi durumunda büyün yatırımcıların altına hamle ederek kendi fiat para ünitelerine yatırım yapmayacaklarını belirtiyor. Bu nedenle, merkez bankalarının piyasayı baskıladığını tez ediyor. Yazım sırasında ons altın 1.856 dolardan, gram altın 963 liradan el değiştiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.