Kripto Para

Altın Kâhini 2 Tarih Verdi: Bunlara Hazır Olun!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, en son açıklamalarında, piyasaları etkileyebilecek iki tarihe vurgu yaptı. Bunlar, 20 Ocak’ta gerçekleşecek olan TCMB PPK toplantısı ve açıklanacak faiz oranları ve 26 Ocak’taki Fed açıklamalarıydı. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

İslam Memiş’in vurguladığı iki tarih, altın fiyatını nasıl etkileyecek?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, piyasaların genel olarak hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası hem de Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararlarına odaklandığını söylüyor. Söz konusu iki gelişmenin yurt içi dolar kuru için önemli olduğunu kaydediyor. Bunun dışında, 25-26 Ocak’ta Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarına da dikkat çeken uzman isim, şu anda küresel açıdan piyasalarda gözlemlenen sıkışmada bu tarihin payı olduğunu düşünüyor. Memiş’e göre Fed açıklamaları emtia, dolar ve kripto para fiyatlarını etkileyecek.

TCMB’nin faiz kararının dolar/TL kuru açısından önemli olacağını, faizlerin “pas geçilmesi” durumunda doların düşüşe devam edeceğini söylüyor. Doların, TCMB faizleri kararına bağlı olarak “tekrar 13-13,80 TL aralığında veya 12,90-13,80 TL aralığında” dalgalanabileceğine dikkat çekiyor.  Altının ons fiyatında 1.790-1.830 dolarlık aralığın geçerliliğini koruduğunu söyleyen uzman, gram altında ise 780-810 lirayı takip edeceğini belirtiyor. Yazım sırasında gram altın 788 liradan işlem görüyor. Öte yandan, ons altının fiyatı, 1.809 dolar civarında el değiştiriyor. Son olarak, kripto para alanı hakkında da yorum yapan uzman, kriptoların yatay görünümünün sürdüğünü söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.