Kripto Para

Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Tarihlere ve Verilere Kilitlenin!

Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre altın fiyatları, yeni haftaya sağlam bir zeminde başladı ve 1.800 dolara doğru bir toparlanma kaydetti ve haftanın ikinci yarısında konsolidasyon aşamasına geçmeden önce rallisini 1.830 dolara doğru genişletti. Analistin piyasalardaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini ve altın fiyatları analizlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Geçen hafta piyasaların gündeminde neler vardı?

Piyasalar, üst düzey veri yayınlarının eksikliği nedeniyle Pazartesi günü nispeten sakin kaldı. Bununla birlikte, Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Thomas Barkin’in Wall Street Journal’a Mart ayında bir faiz artırımının düşünülebilir olduğunu söylemesi üzerine dolar talep bulmayı başardı.

Ancak FOMC Başkanı Jerome Powell’ın Salı günkü adaylık duruşmasında dolar ağır satış baskısı ile karşı karşıya kaldı ve altında keskin bir yükselişi tetikledi. Jerome Powell, bilançoyu küçültmeye başlamak için bir plan yapmadan önce asgari dört politika toplantısına ihtiyaç duyacaklarını söyledi. Analist, bu açıklamanın, ABD Dolar Endeksi’ni (DXY), daha önce kaydettiği kazanımları silmeye zorladığını belirtiyor. Bu arada Jerome Powell, bilançoyu ‘belki bu yıldan sonra’ küçültmeye çalışabileceklerini de sözlerine ekledi.

Çarşamba günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan aylık rapor, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Aralık ayında yıllık bazda %7’ye yükseldiğini gösterdi. Bu baskının piyasa konsensüsüne paralel düşmesiyle birlikte, yatırımcılar Fed’in politika sıkılaştırma konusunda ne kadar agresif olacağını yeniden değerlendirirken dolar irtifa kaybetmeye devam etti. Ek olarak, yıllık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Kasım’daki %9,8’den %9,7’ye düşerek, doların ayı baskısından kurtulmasını daha da zorlaştırdı.

Bu arada analist, hafta başında %1,8’in üzerinde iki yılın en yüksek seviyesine yükselen gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi yönünü tersine çevirip %1,7 alanına gerileyerek altının yükseliş ivmesini korumasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Cuma günü, ABD Sayım Bürosu Aralık ayında Perakende Satışların %1,9 düşüşle 626,8 milyar dolara düştüğünü bildirdi. Yıllık bazda, satışlar 2020’ye göre %19,3 arttı. Bu rakamlara yönelik piyasa tepkisi büyük ölçüde sessiz kaldı ve altın haftalık işlem aralığının zirvesine yakın dalgalanmaya devam etti.

Gelecek haftanın piyasa gündeminde neler olacak?

ABD ekonomisi, önümüzdeki hafta herhangi bir üst düzey veri yayınlamayacak ve yatırımcılar, 26-27 Ocak politika toplantısı öncesinde daha az agresif bir Fed politikası sıkılaştırmasını fiyatlandırmaya devam etme konusunda tereddüt edebilir. Fed’in karartma dönemi 15 Ocak Cumartesi günü başlayacak ve FOMC politika yapıcıları da politika hakkında herhangi bir yorum yapamayacak. Bu nedenle piyasa katılımcıları ABD Hazine tahvil faizlerini yakından izleyecek. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

10 yıllık ABD Hazine tahvil faizinin %1,7’nin altına düşmesi ve orada kalması durumunda, dolar yeniden satış baskısı ile karşı karşıya kalabilir ve altının yükselmesine izin verebilir. Diğer taraftan, %1,8 dirençte başka bir girişimin altın fiyatları üzerinde baskı yaratması muhtemel.

Pazartesi günü Çin, dördüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verilerini yayınlayacak. Bu rapor, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin faaliyetlerinde bir yavaşlamaya işaret ederse analist, piyasaların riskten kaçınabileceğin ve altının kazanımlarını sınırlayabileceğini hatırlatıyor. Salı gününün gündeminde İngiltere’den Aralık ayı istihdam raporu ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Politika Toplantısı Hesapları bulunuyor. Analiste göre bu veriler piyasa oynaklığını artırabilir, ancak bu olayların doların değerlemesi üzerinde kalıcı bir etkisi olması muhtemel değil.

Altın fiyatları teknik görünümü ve altın duygu anketi

Piyasa analisti Eren Sengezer, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesinin 50’nin üzerinde ayakta kaldığını ve bunun da satıcıların şimdilik kenarda kaldığını gösterdiğini belirtiyor. Ek olarak analist, 20 günlük SMA’nın, 50 günlük SMA’nın üzerine çıkarak boğa görünümünü doğruladığını ve altının üst üste dördüncü günü 200 günlük SMA’nın üzerinde kapattığını ifade ediyor. Analist, şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

Yukarı yönde, kilit direnç alanı %23,6’lık Fibonacci düzeltmesinin bulunduğu 1.830 dolarda oluşmuş gibi görünüyor. Bu engelin üzerinde bir günlük kapanışla altın, 1.870 dolar öncesinde 1.850 doları hedefleyebilir. Flip tarafında ise, 1.800 dolar kilit destek olarak hizalanıyor. Altın bu seviyenin altına düşer ve onu direnç olarak kullanmaya başlarsa, 1.790 dolar ve 1.780 dolar yönünde ek kayıplar görülebilir.

FXStreet Tahmin Anketi, altının yakın vadede kararsız kalacağını gösteriyor. Bir haftalık ortalama tahmin 1.815 dolar seviyesinde bulunuyor. Analist, ortalama bir aylık hedef 1.800 doların altına düştüğü için hafif ayı eğiliminin bozulmadan kaldığını belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.