Kripto Para

Altın Fiyatları İçin Görülmemiş Tahmin: Bu Seviyeleri Vurabiliriz!

MKS PAMP GROUP’un tahminine göre, 2022’de enflasyon, Federal Rezerv ve borsa oynaklığı, altın fiyatları için en önemli üç itici güç olacak. MKS PAMP GROUP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels’in piyasa değerlendirmelerini ve altın için öngördüğü 2.000 dolar ve 1.400 dolarlık iki senaryonun açıklamasını Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Nicky Shiels’e göre altın fiyatları için daha yüksek seviyeler mümkün

Çoğu analistin buradan itibaren altının aşağı yönlü gidişatı konusundaki görüşüne katılmadığını belirten Strateji başkanı Nicky Shiels, şu açıklamayı yapıyor:

Altın, Fed üzerinde bir hakem konumunda ve Fed’in şu anda enflasyon eğrisinin oldukça gerisinde olan bir politika hatası (ya yaygın enflasyon ya da durgunluk riskini artıran agresif bir yürüyüş döngüsü) bulunuyor.

Nicky Shiels, altının şu ana kadar yıllık bazda biraz düşmesine rağmen, fiyatların buradan daha yüksek seviyelere doğru hareket etme kabiliyetine sahip olduğunu düşünüyor:

‘Enflasyon’ veya ‘Fed politika hatası‘, zirvesi henüz gelmediği için altına bir yükseliş imkanı daha sunuyor. Sorunlu bir ABD işgücü piyasası, gelecekteki Covid değişkenleri ve ilişkili sıfır/düşük Covid politikaları, bu imkan için gereken kalıcı stagflasyonist güçleri yaratıyor.

“Negatif reel faizler altın fiyatları için destekleyici zemin oluşturuyor”

Fed bu yıl faiz oranlarını yükseltmeye ve bilançosunu küçültmeye başladığında ekonomi için aşağı yönlü riskler var. Sürdürülemez ABD ve küresel borç yükü, varlık balonları, jeopolitik sorunlar, para birimi devalüasyonu endişeleri ve yaklaşan ülke krizlerinden bahseden stratejist altın fiyatları için şu tahminde bulunuyor:

Serbest bırakılan yatırımcı girişi, hisse senedi piyasası oynaklığı ve genellikle bir Fed yürüyüş döngüsünde yeniden ortaya çıkan yapısal boğa itici güçleri üzerinde yeniden devreye girebileceğinden, yukarı yönlü risklerle birlikte 1.800 dolarlık bir ortalama fiyat tahminimiz var.

Altının 2021’deki hayal kırıklığı yaratan performansına rağmen henüz ayı piyasasında olmadığını belirten Nicky Shiels, değerli metalin konsensüs ayı trendinde olduğunda doğuştan gelen bir toparlanma yeteneğine sahip olduğunu söylüyor. Stratejist, konuyu şu şekilde açıklıyor:

Mevcut ABD borç yükü göz önüne alındığında, faiz oranlarının çok yüksek reel pozitif faizler elde etmek için yeterince hızlı yükselmesi pek olası değil. Negatif veya düşük reel faizlerin Joe Biden yönetimi boyunca devam etmesi, kıymetli madenler için destekleyici bir zemin oluşturuyor.

Hangi durumlarda boğa ve ayı senaryoları gerçekleşebilir?

Nicky Shiels, 2022’de altın için 2.000 dolara yükselmeyi ve 1.400 dolara düşmeyi içeren iki alternatif senaryo olduğunu belirtiyor. Stratejiste göre, altın için boğa ve ayı durumları, çok öngörülemeyen bir Fed yürüyüş döngüsüne bağlı olduğundan daha uzak olamaz.

Stratejistin 2.000 dolarlık altın senaryosu, Fed’in enflasyonu, artan fiziksel talebi, borsa oynaklığını ve yeni jeopolitik riskleri kontrol edememesini içeriyor. Nicky Shiels, %30 olasılık verdiği 2.000 dolarlık boğa senaryosundaki makro ortamı şöyle tanımlıyor:

Tedarik zinciri darboğazları veya daha yüksek enerji fiyatları, sürekli enflasyon risklerini tetikleyerek yenilenen yatırım girişlerini tetikler. Bir Fed politika hatası, stagflasyon anlatısının hızlanmasına ve ABD dolarının zayıflamasına yol açar. Ve ABD’nin içe dönük dış politikasında yeni jeopolitik riskler çıkar.

Ayı senaryosu ise, daha soğuk enflasyona, daha güçlü ABD büyümesine ve daha zayıf fiziksel talebe bağlı. Nicky Sheils, %20 olasılık verdiği ayı görünümü için şu seviyeye dikkat çekiyor:

1.675 dolar kırılırsa, enflasyondaki tüm fiyatlandırma umutlarının ortadan kalkacağını ve parasal bir varlık ve enflasyon koruması olarak çekiciliğini kaybedeceği yeni bir ayı piyasasının yürürlüğe gireceğini kabul ediyoruz.

Nicky Shiels’in aşağı yönlü görünümü ise şu durumları içeriyor: Fed’in tapering ve yürüyüş döngüsü agresiftir, enflasyon döngünün ortasına kadar devam eder ve hem reel hem de nominal faizleri çok daha yüksek ve çok daha hızlı yönlendirir. Sürekli reflasyon riski, iyileştirilmiş küresel büyüme verileri ve daha yüksek enflasyon, daha hızlı bir Fed yürüyüş döngüsüne yol açar. Daha yüksek faiz oranları ve ABD doları, altın için büyük ölçekli pozisyonların kaldırılmasına neden olur. Merkez Bankaları net satıcı olur. Asya’nın fiziksel talebi hayal kırıklığı yaratır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.