Kripto Para

Altın Fiyatları İçin 2022 Tahminleri: Bunlara Hazır Olun!

“Finansal piyasalar söz konusu olduğunda, ‘falcılık’ konusunda neredeyse fanatik bir saplantı var gibi görünüyor” diyen finansal piyasalar uzmanı Kelsey Williams, altının bir istisna olmadığını belirtiyor. Olayları bir perspektife oturtmaya yardımcı olması için daha önceki bazı tahminlere bir göz atan Kelsey Williams’ın kendi anlatımıyla piyasa yorumlarını ve altın fiyatları için tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Örnek olaylar üzerinden değerlendirme

Altın için 6.000 dolar tahmini

Makaleden alıntı: ‘Mevcut altın boğa piyasası 70’lerin boğa piyasasının zamanlamasını ve kapsamını takip edecek olsaydı, altın fiyatı 2014’ten önce 6.000 dolara ulaşacaktı.’ Makalenin basıldığı gün altın fiyatları 1.679 dolardı. Mart 2014’te altının fiyatı 1.382 dolara düştü ve 2014 yılı sonuna kadar altın 1.181 dolar olarak fiyatlandı.

Bir fiyat tahmini tabandan ne kadar uzak olabilir? Altın sadece hedef fiyata ulaşmakla kalmadı, aynı aydan başlayarak ters yöne gitti ve sonraki iki yıl içinde %30 düşüş yaşadı ve 31 Aralık 2014’te 1.205 dolardan sona erdi. Sorun 6.000 dolarlık altının akla yatkınlığı değil. Hem makul hem de mümkündür. Bununla birlikte, tahmin özellikle zaman odaklıydı ve zamanlama ve yön açısından korkunç bir şekilde yanlış değerlendirildi.

JPMorgan’ın 1.800 dolar tahmini

Alıntı: “JPMorgan, 2013 ortasına kadar altını 1.800 dolarda görüyor. JP Morgan Chase & Co., madencilik sektörüyle birlikte, altının 2013 yılının ortasında 1.800 dolara yükseleceğini söyledi.” Manşetin yayınlandığı tarihte altının fiyatı 1.667 dolardı. Beş ay sonra 29 Haziran 2013’te altın fiyatı 1.233 dolardı.

JPMorgan’ın 1.800,00 dolarlık altın tahmini ‘güvenli’ bir tahmindi. Mevcut (o zamanki) 1.667 dolar seviyesinden sadece %8’lik bir artış, altın fiyatının 1.800 dolara ulaşmasına yetecekti. Ancak, önceki örnekte olduğu gibi, fiyat bir intikamla güneye gitti. Bu durumda altının fiyatı beş kısa ayda %26 düştü.

Altın fiyatları için yapılan tahminler ne kadar gerçekçi?

Altın, hisse senedi, gayrimenkul vb. analiz ve yatırım açısından değerlendirdiğimiz ve odaklandığımız zaman dilimleri giderek daha kısa vadeli hale geldi. Aslında, finansal piyasalar kumarhane tipi faaliyetin daha karakteristik özelliği gibi görünüyor. Yatırım spekülasyon haline geldi. Ayrıca oynaklık katlanarak artıyor. Bazen, kaldıraçlı ETF’ler, vadeli işlemlere ilişkin seçenekler ve daha fazlası gibi ürünlerle, temel yatırımdan çok bir saçmalık gibi görünüyor.

Beni yanlış anlama. Spekülasyona karşı değilim. Spekülatörler piyasalara iyi hizmet eder ve aksi takdirde orada olmayacak likidite sağlar. Rolleri, piyasaların düzenli işlevi için kritik öneme sahiptir. Spekülatörler olmadan işler her zaman daha kötü olurdu. Ancak finansal piyasaların doğası kökten değişti ve yatırımcıların bu gerçeği kabul etmesi gerekiyor. Günümüz finansal piyasalarının düzenli işleyişine ilişkin en ciddi endişe kaynağı sistemik risktir. Bu, dünya çapında geçerlidir ve hiçbir ülke veya piyasa bağışık değildir.

Bunları göz önünde bulundurarak, herhangi biri herhangi bir güvenilirlik veya doğruluk derecesi ile gerçekten tahminlerde bulunabilir mi? Bence değil. Ve yapılan tahminler, piyasaların patlayıcı (ve içten içe patlamalı) doğası göz önüne alındığında, geleneksel olarak fazla tutucu görünüyor; ya da sadece gülünç olma eğilimindedirler.

Altın fiyatları ​​için mevcut başarı potansiyeli

Temmuz 2020’de altın için ortalama aylık kapanış fiyatı 1.971 dolardı. Sonraki ay altın 2.058 dolarlık bir gün içi zirve gördü. O zamandan beri ABD doları satın alma gücündeki ek kayıp nedeniyle, Ağustos 2020 için enflasyona göre düzeltilmiş altın fiyatı zirvesi şimdi 2.114 dolar.

Altın fiyatları için 1.820 dolar ile mevcut yukarı yönlü potansiyel yaklaşık 290 dolar (2.114 dolar – 1820 dolar) veya %16 ile sınırlıdır. Öte yandan, altının 1.375-1.400 dolar arasında yakın vadede potansiyel aşağı yönlü olmasıyla birlikte, risk ödül oranı uzun taraftaki bahisler için elverişsizdir.

Uzmandan 2022 için öneriler

Altın ‘swamilere’ bir öneri: Daha fazla tahmin yerine yeni kararlara ne dersiniz? Bazı olasılıklar şunları içerebilir:

  1. Altını olduğu gibi görmeye kararlı olun (gerçek para; bir yatırım değil.)
  2. Para olarak altının tarihini inceleyin ve öğrenin.
  3. Altının “bir sonraki büyük şey” olmasını beklemekten vazgeçin.
  4. Gerçekçi olmayan beklentilerinizi azaltın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.