Kripto Para

Altın Fiyatları Gelecek Hafta Bu Seviyeleri Görebilir!

Altın fiyatları için durum, yeni yılın üçüncü haftasına girerken daha iyi görünüyor. Analistler, Federal Rezerv son enflasyon verilerinin ortasında daha şahinleşirken olası bir ‘para politikası hatasının’ sonuçlarını tartıyorlar. Altın piyasasının kurdu olan analistlerin yorumlarını ve tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Edward Moya’ya göre, altın fiyatları açısından işler oldukça iyi görünüyor

Yatırımcılar fiyat baskılarının artmaya devam etmesini beklerken, enflasyon tehdidi sonunda altını yukarı itiyor. Piyasaları riskten uzak tutan iki temel veri seti enflasyon ve perakende satışlar. ABD’de enflasyon, son 12 ayda %7 artarak Aralık ayında 1982’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Öte yandan perakende satışlar ise %1,9 düşüşle on ayın en fazla düşüşünü kaydetti. Öyle görünüyor ki altının ileriye dönük iki büyük itici gücü ABD doları ve tahvil faizleri olacak. Dolar gerileyerek altına biraz nefes aldırırken, tahvil faizleri tırmanışını durdurdu. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, verdiği demeçte, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hazine getirilerinin ne kadar yüksek olduğuna bir bakın. Piyasa, Fed’in Mart ayında faiz oranlarını artırma ihtimalini %90’ın üzerinde fiyatlıyor. Ve altın birkaç ayın en iyi haftasını yaşıyor. Altın fiyatları son zamanlardaki zirvelerinin ötesine geçemiyor, ancak işler oldukça iyi görünüyor.

“Bu durum altın açısından daha önemli itici güçlerden biri”

“Altın, ABD dolarının buradan nereye gideceğini izliyor” diyen analist, Avrupa’nın toparlanmasının ve Euro’nun güçlenmesinin, doların yönünü belirlemede kritik bir rol oynayabileceğini belirtiyor:

Doların nereye gideceği konusunda birçok çelişkili görünüm var. Avrupa’da çok fazla büyüme potansiyeli yaratacak ve doları daha fazla zayıflatabilecek daha iyi küresel ekonomik toparlanma görmeye başlayabiliriz. Euro büyüme hikayesi 2021’den 2022’ye ertelendi.

Ayrıca, son enflasyon verilerinin, Fed’i eğrinin gerisinde göründüğü için hızlı hareket etmeye ittiğini belirten Edward Moya, şu yorumu yapıyor:

Kavga ediyorlar. Bilançonun nereye kadar gideceğini göreceğiz. Bu, altın fiyatları açısından daha önemli itici güçlerden biri olan verim eğrisinin arka ucunda ne olacağını belirleyecek. Ve arka uç dikleşmek için mücadele ediyor.

Edward Moya: Politika hatası ihtimali altın fiyatları için olumlu olabilir

Mart ayındaki faiz artırımının ardından ikinci artış, bilanço küçültmesiyle birlikte Haziran ayında gelebilir. Analistlerin, potansiyel bir ‘politika hatası’ ve bunun ekonomi üzerindeki etkisi hakkında endişelenmeye başlayacakları yer burası. “Kimsenin güçlü bir şekilde ele almadığı şeylerden biri de ABD ekonomisine yönelik riskler” diyen Edward Moya, Fed politikasının muhtemelen önümüzdeki bir veya iki yıl içinde eğriyi tersine çevirebileceğini belirtiyor ve şu değerlendirmede bulunuyor:

Tüm bu riskler büyüyor. Geçen yıl, Fed büyüme ve çok yavaş faiz artırımları beklediğini söyledi. Ancak bunun yerine %7 enflasyon ve agresif bir sıkılaşma görüyoruz. Politika hatası ihtimali altın fiyatları için olumlu olabilir. Daha uzun vadede, bu nedenle külçe talebi görebiliriz.

Edward Moya, gelecek hafta 1.833 dolar seviyesini izliyor. Analist, bunun kırılması ve daha sonra bir gün içi 1.840 doları tutması durumunda, boğa momentumunun görülebileceğini belirtiyor.

Bob Haberkorn’a göre, altının önümüzdeki hafta yükselme şansı var

RJO Vadeli İşlemler Kıdemli emtia broker’ı Bob Haberkorn, hisse senetlerinin altının önümüzdeki hafta yükselmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Bunun altın ve hisse senetleri için alışılmadık bir ilişki olduğunu belirten Bob Haberkorn, şu tahminlerde bulunuyor:

Altının önümüzdeki hafta yükselme şansı var. Hisse senetleri biraz daha güçlü olacak ve bu da altını 1.830 dolar seviyesine geri itecek. Covid trade’i daha düşük hisse senetleri, daha düşük altın oldu.

Emtia broker’ı, altının hızlanan enflasyon ve artan getiriler konusundaki rekabet eden anlatılar nedeniyle 1.830 dolar civarında mücadele ettiğini ifade ediyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Enflasyonun artmasıyla verimler yükseliyor. Ve altın kendini bir aralıkta park etti. Bu iki anlatı yarışıyor. Gelecek hafta, faizlerin nasıl göründüğüne bağlı olarak, 1.830 ila 1.850 dolar arasında herhangi bir yere gidebiliriz. Tahvil faizleri yaptıklarını yapmasaydı, altın 50-70 dolar daha yüksek olurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.