Kripto Para

Altın Fiyatları 2023’te Ne Olacak? Usta İsim Cevapladı!

TheGoldForecast editörü Gary Wagner, altının pay senetlerine ve enflasyona karşı bir tedbir olarak son vakitlerde ‘parlaklığını’ kaybettiğini düşünüyor. Gary Wagner’in altın fiyatları konusundaki görüşlerini okuyucularımız için hazırladık.

“Bu durum altın fiyatlarını etkileyebilir”

Gary Wagner, Federal Rezerv Lideri Jerome Powell’ın faiz oranlarını artırma niyetine ait olarak “Temelde, piyasa Fed’in hakikaten yapmak istediklerine nazaran hareket edip etmeyeceğini sorguluyor” diyor. Federal Rezerv’in sıkıntı bir seçimle karşı karşıya olduğunu ve faiz oranlarını yükseltirse, bunun hükümetin borç servisini artırarak, bir sakinliğe neden olabileceğini belirten usta isme nazaran, bu da altın fiyatlarını etkileyebilir.

Gary Wagner, altının 1.920 dolarda tepe yaptığı ve akabinde düşmeye başladığı 2011’in ortasında şahit olduğumuz durum ile şu anki durum ortasında nitekim büyük bir fark olduğunu belirtiyor. “Yaklaşık üç yıl boyunca 1.820 dolar ile 1.537 dolar ortasında gidip geldi” diyen usta isim, şöyle devam ediyor:

Bu, niceliksel genişleme (QE) 1, 2, ve 3. çeyrekte gerçekleşti ve QE’yi büsbütün sona erdirdiklerinde, altın fiyatları 1.500 dolar altına düştü. Bugün rölatif fiyata bakıyoruz, 1.800 dolar. Geçen sefer QE sona erdiğinde gördüklerimizi düşünürsek, hakikaten o kadar düştü.

“Altın fiyatları da mali baskılarla karşı karşıya”

Gary Wagner, para siyasetinin yanı sıra altının da mali baskılarla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Lider Joe Biden’ın masaya koyduğu yasa tasarıların maliyetli olacağını belirten Gary Wagner’e nazaran bu, altının düşüş baskısı altında kalıp kalmayacağı üzerinde dramatik bir tesire sahip. Usta isim, Biden idaresinin yahut Federal Rezerv’in enflasyonla çaba edebileceğine kuşkuyla bakıyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Onlar, eğrinin çok gerisindeler, yetişmeye çalışıyorlar. En düzgün ihtimalle sıkıntı bir vazife olacak. Ve en berbatı, katiyen etkisiz olacaktır. Tarihi olarak, enflasyonist baskılarla çaba etmek için faiz oranlarını enflasyonun yarısından daha az artırdıkları bir periyot hiç olmadı. Bu nedenle, şu anda var olan sorunu çok daha rahat bir formda ele alarak çözmek, imkansız görünüyor.

Altın, enflasyona ve pay senedi oynaklığına karşı bir korunma olarak kabul edilir. Fakat Kriptkoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere bedelli metal, 2022’de pay senetlerindeki düşüşe karşı âlâ bir performans gösteremedi. “Altın faizsiz, hiçbir şey kazandırmaz” diyen Gary Wagner, bu durumun, bir cins çit olarak altının parlaklığını aldığını söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.