Kripto Para

Altın En Yeterli Enflasyon Müdafaası Değilse O Vakit Nedir?

Quadratic Capital Management’ın Kurucusu ve Yönetici Ortağı Nancy Davis’e nazaran, altın ve petrol enflasyondan korunmak isteyenler için ülkü yatırımlar değil.

“Fed, yatırımcılar nezdinde güvenilirliğini kaybetmedi”

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere Fed, yükselen enflasyona geç müdahale ettiği gerekçesiyle tenkitler aldı ve güvenilirliği sorgulandı. Bununla birlikte Nancy Davis, Fed’in yatırımcılar nezdinde güvenilirliğini kaybetmediğini söylüyor:

Fed’in emniyetli olmadığını söyleyen çok sayıda eleştirmen olduğunu biliyorum ve ben onlardan değilim. Bence Fed, sahip olduğu araçlarla elinden gelenin en uygununu yapıyor. Bilançoyu enflasyonla çaba için daha çok bir araç olarak kullanmanın ihtiyatlı olduğunu düşünüyorum. Yürüyüş siyaseti oranlarına ek olarak bunu kullanacaklar üzere görünüyor.

TÜFE hesaplamasında bir sorun mi var?

Nancy Davis ayrıyeten Tüketici Fiyat Endeksi’nin enflasyonu hesaplamanın tek yolu olmadığını tabir ediyor:

Sırf TÜFE ile ilgili gördüğüm en büyük sorun, endeksin üçte birinin, yaklaşık yüzde 33’ünün ‘barınma’ dedikleri şey ve aslında bu mülk sahibi tarafından kullanılan kira. Yıldan yıla kira artışları %1,5 civarında, konut sahipliği fiyatları ise %20’ye yaklaşıyor.

Altın ve emtia enflasyondan korumuyor mu?

Nancy Davis’in şirketi Quadratic Capital, enflasyona karşı muhafaza sağlayan sabit gelirli bir IVOL ETF’ye sahip. Davis’e nazaran, “portföyün %85’i” Hazine Enflasyona Karşı Muhafazalı Menkul Değerlerden (TIPS) oluşuyor. “Ama sonra yalnızca TIPS ile var olan meseleleri çözmeye çalışıyoruz diyen Nancy Davis, aslında uzun vadeli getiriler yükseldiğinde kar etmeye çalıştıklarını, ki bunun muhtemelen stagflasyonist yahut enflasyonist bir ortamda gerçekleşeceğini belirtiyor.

Nancy Davis’e nazaran, ne vakit seçeneklere sahip olursanız, destek varlık sınıfında uzun vadeli oynaklık yaşarsınız. Davis, güç ve altın üzere gerçek varlıkların en uygun enflasyon riskinden korunma araçları olmadığını da kelamlarına ekliyor ve şu formda ayrıntılandırıyor:

Ferdî olarak, bilirsiniz, güç ve altın ve tüm bu gerçek varlıklar en uygun enflasyon varlığı olmayabilir zira, kupon ödemezler. Bu nedenle aylık bir getirisi yoktur. Fakat, taşıma maliyetleri var. Altın bir enflasyon riskinden korunma aracı değil, bence bu bir döviz süreci. Randımanı yok, getirisi yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.