Kripto Para

Altın Artık Nereye Gidecek? Bu İddialara Bakın!

Federal Rezerv çok dar bir patikada uçurumun kenarında yürüyor ve bu durum, pay senedi yatırımcılarını çok gerginleştiriyor. Lakin analistlere nazaran, altın piyasası dalgalı sularda istikrarını koruyarak yol almaya devam ediyor.

“’Fed put’un yakın vakitte yürürlüğe gireceğini düşünmüyoruz”

Raporlara nazaran, enflasyon şirket karlarından bir ısırık aldığı için yatırımcılar pay senetlerinden kaçıyor. Birebir vakitte, Federal Rezerv, agresif faiz artışları yoluyla ekonomiyi yavaşlatarak enflasyonu soğutmaya çalışıyor. Federal Rezerv Lideri Jerome Powell, merkez bankasının enflasyonu denetim altına almak için elinden geleni yapacağını söyleyerek şahin görünümü pekiştirdi.

Bu duruş nedeniyle, birtakım analistler S&P’nin daha da düşebileceğini düşünüyor. Capital Economics’te piyasa ekonomisti Thomas Mathews Perşembe günü bir notta, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Değerlemeler üzerindeki baskının yakın vakitte gevşemesini beklemiyoruz. Manşet enflasyon tepe yapmış olsa da, Powell’ın bu hafta başlarında vurguladığı üzere, amacın ne kadar üzerinde olduğu göz önüne alındığında Fed hala açıkça rahatsız. Bizim görüşümüze nazaran, Fed enflasyon çok daha fazla denetim altına alınana kadar sıkılaştırma planlarından değerli ölçüde geri adım atmayacak. Başka bir deyişle, ‘Fed put’un yakın vakitte yürürlüğe gireceğini düşünmüyoruz.

“Bu durum, altın fiyatının taban bulduğunun bir göstergesi”

Artık, yatırımcıların sorduğu büyük soru, Fed’in kendisini bir ‘politika hatası’ yapmaya hazırlayıp hazırlamadığı. Yakın tarihli bir raporda, Degussa’nın baş ekonomisti Thorsten Polleit, dünya rekor seviyede borçla boğuşmaya devam ettikçe Fed’in yumuşak iniş planının daha da zorlaştığını söylüyor.

Ekonomist, 2021’in sonunda dünya çapındaki borcun global GSYİH’nın %351’ini oluşturduğunu kaydediyor ve şu yorumda bulunuyor:

Bilhassa rekor seviyedeki global borç dikkate alındığında, bir şeylerin karşıt gitme riski çok büyüktür.

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere altın piyasası, ABD dolarından gelen güçlü rüzgarlarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Fakat analistler, altının bir defa daha yenilenen yatırımcı ilgisini inançlı liman varlığı olarak gördüğünü söylüyorlar. Kimileri, altın fiyatının geçen haftanın başında 1.800 doların altına sarkmasını, bedelli metalin bir taban bulduğunun göstergesi olarak görüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.