Kripto Para

ABD’li Siyasetçiler, Dijital Yuan Kullanımını Sınırlamak İstiyor

ABD’li siyasetçiler, Çin’in dijital yuanının ABD merkezli uygulama mağazalarında kullanımının yasaklanmasını istiyor.

Amerikalı siyasetçiler Mike Braun, Tom Cotton ve Marco Rubio, Çin’in CBDC’si ile ilgili bir yasa tasarısı sundu. Siyasetçiler, dijital yuan kullanımının ABD topraklarında yasaklanması gerektiğini söylüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin çıkardığı CBDC, iki ülke alakalarının daha fazla gerilmesine neden oldu. Geçtiğimiz yaz ABD’li siyasetçiler Marsha Blackburn, Roger Wicker ve Cynthia Lummis, ABD’li atletlere casusluk tasalarını öne sürerek 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında CBDC kullanmamalarını tavsiye etti.

Bu açıklamanın akabinde Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’li meslektaşlarını “sorun çıkarmayı bırakmaya” çağırdı. Bakanlık sözcüsü Zhao Lijian, ABD’nin dijital para ünitesinin ne olduğu hakkında en ufak bir fikri olmadığını söyledi.

Üç Cumhuriyetçi vekil Mike Braun, Tom Cotton ve Marco Rubio, Çin’in CBDC’nin ABD merkezli uygulama mağazalarında kullanımını yasaklamayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundu. Yasanın yürürlüğe girmeden evvel Senato, Meclis ve Lider Biden tarafından onaylanması gerekiyor.

Cotton, hareketin acil olduğunu çünkü Çin’in dijital parayı herkesi denetim etmek ve gözetlemek için kullanabileceğini söyledi.

“Çin’e bu talihi veremeyiz. ABD, Çin’in iktisadımızı baltalama teşebbüsünü reddetmeli”

Senatör Rubio da şunları söyledi:

“Bizden nefret eden ve dünya sahnesinde yerimizi almak isteyen soykırımcı bir rejimin dijital para ünitesine kendimizi bağlamanın bir manası yok. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin göze alamayacağı büyük bir finansal ve nezaret riskidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.