Borsa

AB’den yaptırım ihlalini hata sayma adımı

AB, yaptırımların ihlalini cürüm listesine eklemek istiyor.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yaptırımların ihlalini birlik genelinde kabahat haline getirecek ve üye ülkelerin kısıtlayıcı tedbirleri ihlal eden kişi yahut kuruluşların mal varlıklarına el koymayı sağlayacak yeni kurallar teklif etti.

AB Kurulu, Rusya’ya uygulanan kısıtlayıcı tedbirleri ihlal eden oligarkların ve hatalıların mal varlıklarının dondurulması ve müsaderesine ait yeni kurallar getirecek yasa teklifini açıkladı.

Teklife nazaran, yaptırımları ihlal etmek AB hata listesine eklenecek. Bu, AB genelinde ceza gerektiren cürüm ve cezalar konusunda ortak bir standart belirlenmesine imkan sağlayacak.

Böylelikle, AB üyesi bütün ülkelerde kısıtlayıcı tedbir ihlallerinin soruşturulması, kovuşturulması ve cezalandırılması kolaylaşacak. Ayrıyeten, üye ülkeler ortasında kısıtlayıcı önlemlerin ihlali konusunda kural farklılıkları ve yasal boşluklar giderilmiş olacak.

Varlıkların geri alınması ve müsaderesine ait AB kuralları da güçlendirilecek.

Bu, AB yaptırımlarının uygulanmasına ve organize hatayla çabaya katkı sağlayacak. Böylelikle, gelecekte kısıtlayıcı tedbirleri ihlal eden kişi yahut kuruluşların varlıklarına aktif halde el konulabilecek.

Kelam konusu teklifin yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkelerin oy birliği ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayı gerekiyor.

30 milyar dolarlık mal varlığı donduruldu

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, geçen hafta, “Hukukçularımız, Ukrayna’nın yine inşası için oligarkların donmuş varlıklarını kullanmanın yollarını bulmak için ağır bir halde çalışıyorlar.” tabirini kullanmıştı.

Rus oligarkların şimdiye kadar 30 milyar dolarlık mal varlığının AB üyesi ülkeler tarafından dondurulduğu öngörülüyor.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de AB ülkelerinin Rusya’nın dondurulmuş Döviz rezervlerine el konulmasını ve bunun Ukrayna’nın tekrar inşasında kullanılmasını değerlendirmesi gerektiğini açıklamıştı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın ülke dışındaki yaklaşık 300 milyar dolarlık altın ve döviz rezervi dondurulmuş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.