Borsa

ABD enflasyon dataları öncesinde Avrupa borsalarında temkinlilik hakim

Müellif – Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsalarının, ABD enflasyon dataları öncesinde Cuma günü temkinli bir modda açılarak haftayı genel olarak müspet kapatması bekleniyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 sakin seyretti ve FTSE 100 %0,4 geriledi.

Avrupa’da pay senedi piyasaları haftayı olumlu bitirme yolunda; yatırımcılar ziyanla kapatılan birkaç haftanın akabinde pazarlık arayışına girerken DAX, CAC 40 ve FTSE 100 şu ana kadar %2 civarı artış yaşadı. Merkez bankasının, enflasyonda düşüş eğilimine yönelik işaretler gördüğü takdirde sıkılaştırma temposunu düşürebileceğini gösteren Fed tutanakları da bir nebze rahatlık sağladı.

Artık ilgi şahsî tüketim harcamaları endeksi (PCE) üzerinde olacak. Endeks son olarak bir yılda %6,6 artış yaşamıştı.

Bununla birlikte Avrupa’daki bu müspet hissiyat kırılganlığını koruyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Ukrayna’daki savaş Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümeyi engelleme tehdidi taşıyor olsa bile Temmuz ayında para siyasetinin sıkılaştırılacağına işaret etti.

Öte yandan Avrupa’nın ana ihracat pazarlarından olan Çin’deki endüstriyel kârlar, Nisan ayında bir yıl öncesine nazaran %8,5 düşüş yaşayarak iki yıl içinde birinci sefer azaldı. Ülkedeki COVID-19 olayları ve karantinalar ekonomik faaliyete ziyan verdi.

Kurumsal cephede; İngiltere’nin petrol ve gaz kesimi ilgi çekebilir. Hükümet Perşembe günkü açıklamasında hayat pahalılığı karşısında rekor bir baskıyla karşı karşıya kalan vatandaşları desteklemek için bu şirketlerin beklenmedik kârlarına %25 oranında bir vergi uygulayacağını söyledi.

BP (NYSE:BP), yatırım planlarını tekrar gözden geçireceğini söyleyerek karşılık verdi ve daha evvel duyurduğu, İngiltere’de 18 milyar sterlin (23 milyar dolar) pahasındaki yatırım planlarını geri çekme mümkünlüğünü artırdı.

Cuma günü petrol fiyatları iki ayın tepesi yakınlarında seyrediyor. ABD’de yaz sürüş döneminin başlamasıyla talepte artış beklentisi fiyatları destekledi.

Piyasayı destekleyen öteki etken, Macaristan’ın şu ana kadarki muhalefetine karşın Avrupa Komisyonu’nun, Rusya’ya karşı yeni yaptırımları için eninde sonunda blokun tüm üyelerinden dayanak alacağına dair devam eden beklentiler oldu.

WTI, bir evvelki seansta %3,4 arttıktan sonra %0,1 düşüşle 114,00 dolar olurken Perşembe günü %2,7 kıymet kazanan Brent %114,18 dolarda büyük oranda sakin seyretti.

Son olarak altın vadeli süreçleri, %0,2 yükselişle 1.851,80 dolar olurken EUR/USD %0,2 artarak 1,0750’den alıcı buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.