Borsa

AB ile Körfez İşbirliği Kurulu ortasında stratejik iştirak

AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Kurulu Kıdemli Lider Yardımcısı Margrethe Vestager ve Kurul üyesi Thierry Breton ile birlikte, AB Kurulu üyelerinin haftalık görüşmelerinin akabinde basın toplantısı düzenledi.

AB’nin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında Avrupa güvenlik mimarisindeki değişiklikleri göz önünde bulundurarak hazırladığı savunma harcamaları için ortak sisteme değinen Borrell, “Mevcut yeteneklerimizi artırmamız, nitelik ve nicelik olarak boşlukları doldurmamız gerekiyor. Çağdaş hava savunmasına gereksinimimiz var. Dronlara muhtaçlığımız var. Havadan havaya yakıt ikmali yeteneklerine gereksinimimiz var. Tanklara ve zırhlı araçlara gereksinimimiz var.” diye konuştu.

Borrell, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak ve iklim değişikliğine karşı gayret etmek için Körfez ülkeleri ile stratejik iş birliği kuracaklarını belirterek, bu ülkelerin bölgede İran ile nükleer uyuşmazlık ve Yemen’deki savaş bahislerine AB ile birlikte dahli olduğunu vurguladı.

AB Kurulundan yapılan yazılı açıklamada da Borrell’in şu tabirlerine yer verildi:

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının ağırlaştırdığı, kurallara dayalı milletlerarası sisteme yönelik güvensizlik ve değerli zorlukların olduğu bir vakitte, AB ve Körfez ülkeleri daha güçlü ve bir dizi kilit alana yayılan stratejik iştirakten yarar sağlayacak.”

Açıklamada, iş birliğinin güç, yeşil geçiş ve iklim değişikliği, ticaret ve ekonomik çeşitlilik, bölgesel istikrar ve global güvenlik, insani sıkıntılar, kalkınma sıkıntıları hakkında AB ve KİK için somut teklifler sunan bir dizi kilit siyaset alanını kapsadığı kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.