Kripto Para

8 Ayı Piyasası Gören İsim, Bu Altcoin’de Dev Durum Aldı!

Anthony Scaramucci, “henüz tam manasıyla yok edici bir panik içinde değiliz,” diyor. Borsanın ne kadar düşebileceğini varsayım ediyor ve yatırımcıların pay senetleri ve kriptoda ne yapmaları gerektiğini paylaşıyor. Ayrıyeten, 8 ayı piyasasından sağ çıkan Scaramucci, dev durum aldığı altcoin projesini açıklıyor.

“Ayı her beş yılda bir kente gelir, borsa tabana vurur”

Gerçek dünyada boğalar ve ayılar farklı ortamlarda yaşar. Fakat borsada yer değiştirirler. Ayı her beş yılda bir kente gelir, borsa tabana vurur ve köylüler yahut bu durumda yatırımcılar zirvelere koşar. Yatırım firması SkyBridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci, sekiz ayı piyasası yaşadığını söylüyor ve bir düşüş bekliyor.

Değişkenler bir düzeltme için uygun görünüyor. Enflasyonun %8’in üzerinde olduğunu, faiz oranlarının yükseldiğini ve en büyük şirketlerin bilhassa perakende bölümünde çıkarlarının eksik olduğunu kaydediyor. Scaramucci’ya nazaran, bu sefer farklı olabilecek şey, Federal Rezerv’den bir rahatlama görmeyeceğiz.

Scaramucci, faiz oranlarındaki artışların tüketimde bir yavaşlama olana yahut bir şeyler bozulana kadar devam edeceğine inanıyor ve bu durum, Lehman Brothers’ın 2008’de İflas müracaatında bulunduğunda olduğu üzere, Fed’in ‘yeter’ demesine neden oluyor. Bu andan harika bir olumsuzluk fırtınası olarak bahsediyor. Bir resesyona girersek, tarihî eğilimlere nazaran yaklaşık 12 ile 16 ay süreceğini söylüyor. Borsaya gelince, tabanın nerede olduğundan tam olarak emin değil.

“Ayı piyasasında bu paylar ve kripto paraları fırsat”

Bu ortada soru şu, sen ne yapıyorsun? Scaramucci, “İnsanlar birazdan söyleyeceğim şeyden hoşlanmayacak, diyor ve tüyoyu veriyor: ‘Hiçbir şey yapma!’ Bunun yerine, yatırımcıların aylık bazda geniş bir pay senedi yelpazesine dolar maliyeti ortalaması vermesi gerektiğini söylüyor. İronilerin ironisi, daha az paya daha fazla pay aldığınız için ayı piyasasında para kazanmanızdır, diye ekliyor. Scaramucci, bu payları ve kripto paraları fırsat olarak görüyor:

Şu anda, dört önde gelen ABD teknoloji şirketi Meta (FB), Amazon (AMZN), Netflix (NFLX) ve Alphabet’e (GOOG) atıfta bulunan FANG Pay Senetleri en az %20 paha kaybetti. Şayet mideniz varsa, içeri girmek için mükemmel bir fırsat. Teknolojiyi seviyorum. Açıkçası kripto paraları seviyorum. Bu bölgeleri çabucak artık satın almak istiyorum zira bence çok ucuzlar.

Değerli ölçüde düşen bir öbür pay senedi de Coinbase (COIN). Scaramucci’ya nazaran, yaklaşık 64 dolarlık bir pay fiyatıyla, bilançodaki nakit ve çıkarları göz önüne alındığında, gülünç derecede ucuz. Scaramucci, bu pay senedinde makul büyüklükte bir durumu olduğunu söylüyor. Coinbase, Kasım ayı tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 343 dolardan yaklaşık %80 düştü. Kripto borsası, genel kripto piyasasıyla tepe yaptı ve onunla birlikte geri çekildi. Salı günü COIN, 66 dolar civarında süreç görüyor.

“Altcoin satın alırken kaliteli varlıklara bağlı kalın”

Kripto satın alırken, zati dik bir düzeltmeye sahip olan Bitcoin üzere kaliteli varlıklara bağlı kalın, diyor. Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere Bitcoin’in fiyatı da 2021 Kasım’ında tepe yaptı ve bugüne kadar yaklaşık %57 oranında düşmeden evvel kısa bir mühlet 70.000 dolara ulaştı. Bugün itibariyle, 30.000 doların biraz altında süreç görüyordu.

Analistlere nazaran tarihî olarak, Bitcoin yaklaşık %82 ila %85 ortasında daha da derine inme eğiliminde. Aralık 2017’de kripto, 3.200 dolara düşmeden evvel 20.000 dolara dokundu. Scaramucci, Bitcoin’in ne kadar düşebileceği sorulduğunda, piyasalarda olamayacağını düşündüğünüz her şey olabilir, diyor. Pay senedi piyasalarından örnekler veren Scaramucci, birebir şeyin Blockchain teknolojisi için de geçerli olduğunu kaydediyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor:

Şayet bunun finansal inovasyonun geleceği olduğuna ve bunun süreç yapmak için kullanılacağına inanıyorsanız, o vakit Bitcoin ve önder altcoin Ethereum üzere varlıklara sahip olmalısınız. Buna inanmıyorsanız, ona sahip olmamalısınız.

“Ama bence olacak”, diyen Scaramucci, bunun geleceğe sismik bir sıçrama olduğunu belirtiyor. Scaramucci, “Bence bu, dünya çapında internetten bu yana bulduğumuz en büyük yenilik ve dünya çapında net’in oluşturulduğu günlerde, Bill Gates de dahil olmak üzere birçok insan bunun bir moda olduğunu söyledi,” açıklamasını yapıyor.

Scaramucci’nin dev konum aldığı altcoin: Algorand (ALGO)

Büyük bir durum aldığı altcoin, bir Katman-1 projesi olan Algorand (ALGO). Scaramucci, altcoin projesinin kurucusundan, teknolojisinden ve onun üzerine inşa edilen topluluktan etkilendiğini söylüyor.

Genel olarak, yatırımcıların bu kesimle birlikte gelen oynaklığa dayanabilmesi gerektiğini kaydeden Scaramucci için telaş verici bir nokta, kriptoda piyasa likiditesinin olmaması. Scaramucci, küçük bir ölçü sermayenin tüm piyasayı batırabileceğini belirtiyor ve görüşünü şu biçimde açıklıyor:

Bu, Terra’nın ekosisteminin çökmesiyle görüldü. Luna Foundation Guard’ın (LFG) rezervlerinden yalnızca bir Bitcoin satışı, BTC’nin fiyatını %25 oranında düşürmeye neden oldu. Satış, ağın stablecoini olan TerraUSD’yi (UST) dengelemek için bir teşebbüstü, fakat genel piyasa üzerinde bir dalgalanma tesiri yarattı. Bu yüzden kripto piyasasında çok fazla oynaklık var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.