Borsa

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

İşte dünyada ve Türkiye’de geçen hafta öne çıkan 7 başlık…

1. Çaykur’dan çaya yüzde 43,7 artırım

2022 eseri yaş çay alım fiyatının yüzde 73 artışla kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş takviye priminin açıklanmasının akabinde Çaykur, çaya artırım yaptı. Çaykur, çaya ortalama yüzde 43,71 oranında artırım yaparken, yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi.

2. İşsizlik birinci çeyrekte yüzde 11,4 oldu

TÜİK datalarına nazaran, mevsim tesirinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 11,4 düzeyinde gerçekleşti. 15 ve daha üst yaştaki bireylerde işsiz sayısı 2022 yılı I. çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran 50 bin kişi artarak 3 milyon 845 bin kişi oldu. Dört genç bayandan birinin işsiz olduğu görüldü.

3. Kriptoda sabitkoin telaşı sürüyor

Kripto varlık piyasasında Terra’nın yarattığı sabitkoin kaygısı yeni haberlerle büyüyor.

Terra’nın akabinde bir öbür sabitkoin DEI de 1 doların altına geriledi. Coingecko datalarına nazaran yaklaşık olarak 63,5 milyon dolarlık hacmi bulunan DEI 60 sentin altına kadar geriledi. DEI’yi çıkaran Deus Finance dolar çıpasına tekrar kavuşmak için çalışmalar yapıldığını belirtti.

4. Powell: Enflasyon düşene kadar faizi artırmaya devam edeceğiz

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para siyasetini sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici deliller görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini söz etti.

5. İSPARK fiyatlarına artırım

İBB Meclisi mayıs ayı ikinci oturumu, Saraçhane’deki belediye binasında Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı. Mecliste, İBB idaresinin, İSPARK çalışanına yapılacak yüzde 54,4 oranındaki artırımın karşılanabilmesi için park fiyatı tarifesinde talep ettiği artış hususu görüşüldü. Oylamada, fiyat tarifesine yüzde 25 artırım yapılması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

6. Kripto paralar Rusya’da bir ödeme sistemi olarak yasallaşabilir

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, kripto paraların ülkede bir ödeme sistemi olarak yasallaşabileceğini söyledi. Manturov, başşehir Moskova’da düzenlenen Yeni Ufuklar isimli aktiflikte yaptığı konuşmada, Rusya’da kripto paraların kullanımına ait değerlendirmelerde bulundu.

Kripto paraların bir ödeme sistemi olarak yasallaşıp yasallaşmayacağına yönelik soru üzerine Manturov, “Bence yasallaşacak. Buradaki asıl soru bunun nasıl ve ne vakit olacağı, nasıl düzenleneceğidir.” dedi.

7. Finlandiya ve İsveç NATO’ya resmen başvurdu

Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üyelik için resmi müracaatlarını sundular. Bu müracaatın akabinde sadece birkaç hafta sürmesi beklenen iştirak takvimi işlemeye başlayacak. İki ülkenin NATO’ya üye olması için NATO üyesi 30 ülkenin parlamentolarının onayı gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.